TopTip

Zo zahraničia
Najznámejšej pustovníčke pomáhajú študenti

Najznámejšej pustovníčke pomáhajú študenti Ruská pustovníčka Agafia Lykovová. Foto: orthodox christianity

Skupina študentov a spolupracovníkov Ruskej technologickej univerzity v Moskve začiatkom septembra ukončila ďalšiu dobrovoľnícku misiu v Sanajských horách pri mongolských hraniciach. Účastníci expedície počas dvoch týždňov pomáhali najznámejšej ruskej pustovníčke Agafii Lykovovej s prípravami na zimné obdobie v nehostinnej tajge, kde 75-ročná žena žije celkom osamote.

Na projekte pomoci a vzájomnej spolupráce s Agafiou Lykovovou moskovská univerzita pracuje od roku 2011. Dobrovoľnícke expedície rozvíjajú aktivity v dvoch líniách. Pomáhajú pustovníčke v starostlivosti o hospodárstvo a umožňujú spoločnosti dozvedieť o živote ženy, žijúcej osamote v extrémnych životných podmienkach.   

Koncom leta dobrovoľníci vyrážajú do horného povodia rieky Abakan, aby pomohli poslednej predstaviteľke rodiny Lykovových, ktorá sa stala symbolom vytrvalosti a vernosti vo viere.

V tragických 30. rokoch, poznačených prenasledovaním a politickým terorom, sa Lykovovci utiahli do nehostinného prostredia odľahlej Sibíri a zotrvali vo vyznávaní dávneho náboženstva starovercov, ktorí odmietli liturgické reformy Ruskej pravoslávnej cirkvi v 17. storočí.

O osude Agafie, ktorá v extrémnych podmienkach prežila ako jediná zo štyroch súrodencov, sa svet dozvedel v 70. rokoch, keď do vzdialenej oblasti zavítali ruskí geológovia. Rozsiahlu reportáž o nej pred niekoľkými rokmi napísal britský denník The Guardian.

Účastníci tohtoročnej univerzitnej expedície pustovníčke pomáhali so zazimovaním príbytku, dopĺňaním krmiva pre stádo kôz a venovali jej knihy v staroslovienčine ako jazyku, v ktorom komunikuje známa pustovníčka. V staroslovienčine písomne poďakovala rektorovi a celému vedeniu univerzity za preukázanú podporu.

Od spustenia projektu Ruská technologická univerzita natočila o Agafii niekoľko dokumentárnych filmov venovaných jej osudu, duchovným aspektom života pustovníčky a jej vzťahom so študentmi moskovskej univerzity. V rámci poslednej cesty študenti opäť zhromaždili množstvo obrazového materiálu a dokumentaristi práve pracujú na novom filme o živote v krutých prírodných podmienkach na ďalekej Sibíri.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za celú farnosť Divin, za pána farára Trubiniho aj pána kaplána Trojana, hojne darov Ducha Svätého a veľa Božích milosti. Jarmila
  • Za priateľku Ľubicu, za vyriešenie jej rodinnej situácie. Priateľ Pavel
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.