TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Narodenie presvätej Bohorodičky / Narodenie Panny Márie

Narodenie presvätej Bohorodičky / Narodenie Panny Márie

„Narodenie našej presvätej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny“ patrí medzi dvanásť veľkých sviatkov v Gréckokatolíckej cirkvi. Slávi sa 8. septembra. V nasledujúci deň sa slávi menší sviatok Máriiných rodičov, „svätých a spravodlivých Božích predkov Joachima a Anny“.

Narodenie Panny Márie staručkým rodičom Joachimovi a Anne, ktorí sa veľmi modlili za dieťa, je najzákladnejším okamihom prípravy na to, aby sa večný Boží Syn stal človekom v dejinách, aby premohol smrť a daroval ľuďom večný život v nebeskom kráľovstve.

Táto pravda sa vyjadruje v tropári, hlavnom hymne sviatku: „Tvoje narodenie, Bohorodička Panna, zvestovalo radosť celému svetu, lebo z teba zažiarilo Slnko pravdy, Kristus, Boh náš, ktorý zrušil kliatbu hriechu a dal nám požehnanie. Zvíťazil nad smrťou a obdaril nás večným životom.“

Keď sa v Rímskokatolíckej cirkvi vyšším stupňom slávenia oslavuje „Narodenie Panny Márie“, je to preto, „lebo z nej vzišlo Slnko spravodlivosti, Kristus, náš Boh“ (úvodný spev omše) a „narodenie Spasiteľa z presvätej Panny bolo počiatkom našej spásy“ (modlitba dňa).

Informácie o Máriinom narodení čerpáme z cirkevnej tradície, keďže kánonické evanjeliá nehovoria nič o Máriinom narodení. Dokonca aj novozákonné apokryfy, ktoré zoširoka hovoria o Máriinom detstve a poslúžili ako zdroj informácii pre byzantských hymnografov, opisujú túto udalosť len na niekoľkých riadkoch. Nepoznáme historický dátum Máriinho narodenia. Medzi ranokresťanskými autormi vládne nejednota v otázke miesta jej narodenia (Nazaret? Betlehem? Jeruzalem?).

Narodenie presvätej Bohorodičky je súčasťou cirkevnej tradície podobne ako ostatné mariánske sviatky jeruzalemského pôvodu, ktoré takisto patria medzi dvanásť veľkých sviatkov v gréckokatolíckom obrade: Vstup Bohorodičky do chrámu (21. november) a Zosnutie Bohorodičky (15. august).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.