TopTip

Z domova
Národná púť v Šaštíne vyvrcholila putovaním seniorov a chorých ľudí

Národná púť v Šaštíne vyvrcholila putovaním seniorov a chorých ľudí

Bolesť, opustenosť i pochybnosti je možné premeniť na niečo zmysluplné. To sú slová bratislavského pomocného biskupa Jozefa Haľka, ktoré v pondelok povedal vo svojom príhovore na púti seniorov a chorých v Šaštíne. Pútnikom opäť priniesli povzbudenie a posilnenie vo viere. Na záverečnom dni národnej púte sa zúčastnilo približne tritisíc veriacich.

Púť sa začala modlitbou posvätného ruženca. Svätú omšu koncelebrovalo dvadsaťosem kňazov. Prichádzame, aby sme povedali hľa, moja matka, hľa naša matka. To sú slová hlavného celebranta, ktorými privítal pútnikov na svätej omši. „Matka, ktorá stratí syna a ten syn je zároveň víťazný, je taký vzťahový model, ktorý je veľmi blízky každému národu aj nášmu národu. A naši predkovia sa utiekali k panne Márii o pomoc. A preto vznikla živá tradícia, čo dnes nie je tradícia, ale niečo, čo živo a účinne žijeme dnes tu a teraz," uviedol biskup Haľko.

Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732, keď bola socha Sedembolestnej vyhlásená za milostivú. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte okolo 20 000 veriacich, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000 pútnikov. Vrcholom púte je sviatok patrónky Slovenska 15. septembra. Tento rok prišlo v tento deň okolo 35 000 ľudí.

Súčasťou národnej púte je i začiatok štyridsaťdňovej reťaze modlitieb a pôstu za kňazov, ktorá vyvrcholí púťou za kňazov v októbri v bazilike v Šaštíne.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 14.10.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na október: Aby vanutie Ducha Svätého vzbudilo novú misionársku jar v Cirkvi
  • Úmysel KBS na október: Aby sme sa v našich rodinách radi, často a spoločne modlievali posvätný ruženec, a tak vyprosovali pokoj pre našu vlasť
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie a ochranu Panny Márie pre neter Miriamku a sestru Máriu. Anna
  • Za Božie požehnanie v tehotenstve a za šťastlivý pôrod a vďaku za dar života nášho dieťatka. Manželia Gódányovci, Dunajská Streda
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.