TopTip

Zo zahraničia
Naša púť v Krakove prilákala desaťtisíce pútnikov

Naša púť v Krakove prilákala desaťtisíce pútnikov

Cez víkend (v sobotu) sa v poľskom Krakove uskutočnil už 14. ročník rozhlasovej púte Rádia Lumen do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove. Je to najväčšia Slovákmi organizovaná púť v Lagiewnikách, svetovo známeho miesta kultu Božieho milosrdenstva u našich severných susedov.

V jubilejnom roku, keď katolícke rádio oslavuje 25 rokov svojej existencie v slovenskom éteri, navštívilo púť bezmála 25 tisíc veriacich z celého Slovenska. Od skorých ranných hodín prichádzali autobusy plné pútnikov, aby sa zúčastnili na predpoludňajšej svätej omši s košickým pomocným biskupom Mons. Marekom Forgáčom.

Veriacim adresoval v homílií slová o slobode ducha, o nezlučiteľnosti dvoch pohľadov na ňu a zdôraznil aj potrebu pridŕžať sa viery, pretože práve tá nás udrží ako národ kresťanov aj ako jednotlivcov. "Skutočná sloboda si vyžaduje rozvážne rozlišovanie. Kde sa ale začína a kde končí? Máme tu potraty, gender ideológiu, extrémizmus, eutanáziu malého chlapca, o ktorej rozhodnú súdy proti vôli rodičov. Máme ľudí, ktorí kritizujú nespravodlivosť, ale v ťažkých situáciách sú necitliví voči iným. Čo robiť? Ako sa zachovať v takej spoločnosti? Akú cestu si máme zvoliť? Nezabúdajme, že Ježiš hovorí Ja som cesta, pravda a život. Nech nás viera drží, v našej krajine pod Tatrami," prosebne vyriekol o. biskup Marek Forgáč, ktorého slová plné pochopenia, lásky a duchovného povzbudenia počúvali prítomní so zatajeným dychom.

Tisíce pútnikov pred Sanktuáriom Božieho milosrdenstva

Významným momentom tohtoročnej púte bolo aj odovzdávanie relikvie Sv. sestry Faustíny, ktorú od Kongregácie sestier Matky Božieho milosrdenstva v Krakove prijal generálny riaditeľ Rádia Lumen o. Juraj Spuchľák. "Som veľmi vďačný sestrám za tento dar. Budeme ho chrániť a preukazovať úctu aká mu prináleží. Túto vzácnu relikviu umiestnime v našej rádiovej kaplnke," upresnil J. Spuchľák. 

K poľskému pahorku milosrdenstva putujú pravidelne na bicykloch aj farníci z Ludrovej pri Ružomberku s Don Bosco Tour. Tento rok sa k nim pridali aj milovníci cyklistiky z Liptova, Oravy a Dolniakov. Nechýbali ani Bardejovčania, ktorí prešli na bicykloch takmer 200 km. "Cesta bola dosť kopcovitá, ale mali sme dobré počasie takže sa šlapalo fajn," hovorí Viliam Šinaľ. Spolu s ostatnými vytvorili 25 členný peletón, ktorý šťastne dorazil do ciela krátko pred začiatkom púte. "Naše putovanie do Krakova je začiatkom a prípravou dlhej cyklopúte do Turína po stopách Tita Zemana, ktorú máme tento rok pred sebou. Na nej si budú chlapci vyprosovať milosť rozpoznania svojho povolania," podotkol o. Ján Garaj, ktorý vedie tím horlivých cyklistov.

Slovákmi veľmi vyhľadávané kresťanské podujatie Rádia Lumen si nenechali ujsť ani sympatickí manželia z Víťaza spolu so svojimi troma deťmi Benediktom, Martinom a Bernadetkou. "Sme veľmi šťastní, že sme tu, lebo je to pre nás taký malý zázrak, že sa nám to podarilo. Manžel je kamionista a do poslednej chvíle to vyzeralo, že nestihne prísť domov včas. Ja som však plne dôverovala Bohu a oplatilo sa," priznala s úsmevom na perách mama päťčlennej rodiny.

Púť sa koná na jedinečnom mieste úcty Božieho milosrdenstva vo svete kam ročne prichádzajú milióny ľudí aj preto, aby navštívili monumentálne Sanktuárium Jána Pavla II., slovanského pápeža, ktorý mimoriadne miloval Slovensko. V roku 2016 sa toto miesto stalo dejiskom Svetových dní mládeže, ktoré navštívil aj pápež František. Priamy prenos z celodennej rozhlasovej púte na Slovensko zabezpečuje každoročne Rádio Lumen tisíckam poslucháčov pri rádiách.

(Foto: Martin Šajgalík)

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.