Naše zvony a zvonári získali významné uznanie | Rádio Lumen

TopTip

Novinky
Naše zvony a zvonári získali významné uznanie

Naše zvony a zvonári získali významné uznanie

Martin Ďurčo sa neraz pri výrobe reportáže ocitol na miestach kam nevkročí každá noha

Do Rádia Lumen prišla radostná správa. Projekt o zvonoch a zvonolejároch, ktorý vyrábame a vysielame v spolupráci s Jurajom Gembickým už viac ako päť rokov je nominovaný v súťaži "Národná cena ICOMOS Slovensko - Dedičstvo pre budúcnosť" za rok 2017.

Cieľom súťaže je ocenenie aktivít z oblasti ochrany pamiatkového fondu, ktoré sú výrazným prínosom k ochrane, obnove a prezentácii kultúrneho dedičstva Slovenska, s celoplošným dosahom. "Je mi veľkou cťou a osobnou radosťou môcť s vami zdieľať aktuálnu a nečakane radostnú správu," vyjadril garant projektu Juraj Gembický.

Správa o nominácii je nadnárodným ocenením dlhoročnej spolupráce cirkví a pamiatkárov, laikov a odborníkov. Radosť neskrýva ani vedenie rádia. "Veľmi ma teší, že práca nášho tímu neostala bez povšimnutia. Ďakujem Jurajovi Gembickému za prihlásenie do tejto súťaže a som veľmi rád, že nezaujatí externí odborníci a inštitúcie, ktoré oceňujú mediálny prínos a význam takéhoto úsilia, ocenili aj našu snahu, dokonca v roku pekného výročia Rádia Lumen," priznáva generálny riaditeľ o. Juraj Spuchľák.

Seriál s názvom Naše zvony a ich zvonári sa v éteri Rádia Lumen prvýkrát ozval 7. januára 2012. Na príprave tohto náročného ale veľmi vďačného formátu sa od jeho vzniku podieľalo viacero zanietených ľudí. Pod taktovkou redakcie v Košiciach, ktorú vedie Jaroslav Fabian sa hlavným výkonným redaktorom stal Martin Ďurčo, ktorému sekundovali redaktori Ivo Novák a Andrea Čelková.

Postupne sa v komplexnom zvonárskom seriáli predstavili popri zvonoch, zvonolejároch a zvonároch desiatky jedinečných kostolov, kaplniek i zvoníc v našich mestách, dedinách či osadách Slovenska a tiež významné osobnosti samotných zvonolejárov v širšom kontexte. Vo vysielaní odzneli jedinečné príbehy o všetkých zvonoch a zvonároch z Košíc – európskeho hlavného mesta kultúry. Predstavené boli aj zvony našej stredovekej najvýznamnejšej stredoeurópskej zvonolejárskej dielne majstra Konráda a nasledovníkov zo Spiša – medzi nimi i lokality v Maďarsku či Poľsku a v roku 2014 boli po prvýkrát zdokumentované a prezentované aj zvony a zvonári všetkých lokalít s drevenými chrámami a zvonicami Slovenska zapísaných v zozname UNESCO. Minulý rok cyklus reportáží predstavil desiatky osobností z dejín zvonolejárstva na Slovensku.

V súčasnosti každú druhú nedeľu predpoludním môžu poslucháči počúvať dve reprízy z najstarších relácií cyklu. Okrem toho v prúdovom vysielaní v piatok ráno sú zaradené krátke príspevky o zvonolejároch, ktoré sú voľným pokračovaním mimoriadne úspešného a žiadaného seriálu.

Už tento piatok 20. apríla si na Bratislavskom hrade prevezme Rádio Lumen udelenú nomináciu a ktovie možno aj hlavnú cenu. Tak či onak odhodlanie dokumentovať, propagovať a prinášať zaujímavé spracovanie bohatého a pozoruhodného sveta zvonov, zvonárov, zvoníc, zvonolejárov, zvonenia, a všetkého úžasného, čo s tým súvisí, bude Rádio Lumen pokračovať aj naďalej.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.08.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Aby závažné ekonomické a politické rozhodnutia slúžili na ochranu rodiny ako pokladu ľudského spoločenstva.
  • Úmysel KBS na august: Nech je prázdninový a dovolenkový oddych spojený aj s obnovou ducha v našom národe.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za obrátenie pre moju manželku, aby bola uzdravená rana v jej srdci, ktorú ja ako manžel neviem zaplniť a aby sme obaja nachádzali jednotu, rástli v láske a odolávali tlakom tohto sveta. Peter
  • Za pokoj a Božie požehnanie od závislosti rodiny dcéry Andrey, Božie požehnanie pre rodiny syna Dušana a dcéry Miriam. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.