TopTip

Z domova
Nášho patróna, sv. Michala, sme si pripomenuli na Lumentúre

Nášho patróna, sv. Michala, sme si pripomenuli na Lumentúre Hrad Čičva z vtáčej perspektívy

32. Lumentúra spojila s našim rádiom poslucháčov na východe Slovenska. Výstupom na hrad Čičva sme oslávili aj nášho nebeského patróna, sv. Michala archanjela.

Na oslavy patróna sme sa pripravovali modlitbou

V liturgickom kalendári sa tento rok sviatok svätého Michala, Gabriela a Rafaela neslávil, pretože bola dvadsiata šiesta nedeľa v cezročnom období. Na nedeľu sme sa pripravovali aj modlitbou deviatnika na facebookovom profile, či niektorí naši kolegovia vyrazili na tridsiatu druhú Lumentúru na hrad Čičva nad obcou Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Modlitbu k svätému Michalovi Archanjelovi sa modlíme každý deň, večer pred modlitbou posvätného ruženca. Už v piatok sa zamestnanci katolíckej rozhlasovej stanice z Banskej Bystrice, z Bratislavy a z Košíc stretli v rozhlasovej kaplnke svätého Michala archanjela na pravidelnej rozhlasovej duchovnej obnove. Tú viedol dekan Peter Staroštík a spomenul aj svätého Vincenta: „Vzbudzovať svojou láskou, svojou dobrotivosťou, svojou vľúdnosťou, láskavosťou, svojím milosrdenstvom vzbudzovať lásku v tých druhých ľuďoch. To je veľká výzva, veľká úloha. To je to kresťanské. To, čo myslím si, že je odpoveďou na otázku, ktorú dnes Ježiš položil nielen učeníkom, ale aj každému jednému z nás. Za koho ma pokladáte?“
O svätom Michalovi archanjelovi sme sa nedávno vo vysielaní rozprávali aj s profesorom Františkom Trstenským v relácii Duchovný obzor: „Je mocným bojovníkom, ochrancom v boji proti diablovi, proti satanovi. Boh ho ustanovil aby zachraňoval duše veriacich práve z moci zlého ducha, osobitne v hodine smrti. V starom zákone svätý Michal ochraňoval Boží ľud. Tak sme to čítali v knihe proroka Daniela. No a napokon sprevádza duše ľudí zo sveta potom pred Božiu tvár, pred Boží súd," vysvetľuje častý hosť v Rádiu LUMEN.

Lumentúra na hrad Čičva

32. Lumentúra bola opäť dobrou príležitosťou na stretnutie s vami - našimi poslucháčmi. Tieto aktivity oceňuje aj riaditeľ neziskovej organizácie PRE LUMEN n.o., Radovan Pavlík: "Moderátori majú možnosť vidieť z tváre do tváre ľudí, pre ktorých vysielame. Bez nich (bez tých ľudí) by sme tu neboli a pre nich je tu celá naša námaha." 

Lumentúra sa začala sv. omšou v kostolíku Povýšenia Sv. Kríža. Hlavným celebrantom bol tamojší farár Vincent Burda.

Približne dvesto poslucháčov zo širokého i z blízkeho okolia mohlo spoznať priestor pod hradom a historické súvislosti spojené s týmto miestom. Výstup na hrad netrval dlho, o to bohatší bol program na čistinke pod hradom. Každý lumenturista dostal na vrchole odmenu - porciu chutného svätomichalského guľáša. Chutnú pochúťku pripravili v spolupráci s obcou Sedliská členovia Jednoty dôchodcov v obci. 

Lumenturisti obsadili čistinku pod hradom

Turistika na hrad Čičva oslovila aj riaditeľa košického štúdia Rádia LUMEN: "To prijatie v Sedliskách prekonalo moje očakávania. Prihovoril som sa im vo východniarskom nárečí a ľudia potom veľmi pekne reagovali na naše vysielanie. Ak vám niekto povie, že začína s vami deň, tak to je veľké povzbudenie pre tvorcov programu," dodáva Jaroslav Fabian. 

Vďaka dôchodcom z Jednoty v Sedliskách a starostovi obce Matejovi Sabolovi nechýbalo občerstvenie pre turistov

Rádio LUMEN už teraz chystá ďalšie Lumentúry na rok 2020. Aj na základe dobrých skúseností z tohto roka sa budeme orientovať rovnomerne na tri oblasti našej krajiny - jedna lumentúra na západe, jedna na strednom a jedna na východnom Slovensku. 

Veľký záujem bol o stánok Rádia LUMEN

Fotogalériu nájdete na našom facebooku. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 30.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Ján Sabol.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
 • Za zdravie mojej mysle, tela i srdca, za Božie požehnanie, pomoc a ochranu Panny Márie
 • Za milosti a dary Ducha Svätého pre manželku a synčeka. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.