TopTip

Neapolský zázrak s krvou sa má stať kultúrnym dedičstvom UNESCO

Neapolský zázrak s krvou sa má stať kultúrnym dedičstvom UNESCO Opätovný zázrak skvapalnenia krvi svätého Januára v Neapole. Foto: Vatican News

Kult svätého Januára (San Gennaro) a zázrak s jeho krvou v Neapole sa majú stať nehmotným kultúrnym dedičstvom UNESCO. Inštitúcie združené okolo neapolského kardinála Domenica Battagliu v sobotu oficiálne oznámili jeho kandidatúru. Žiadosť o zápis do zoznamu UNESCO má názov: „Ľudový kult svätého Januára v Neapole a vo svete.“

Svätý Január je patrónom juhotalianskeho mesta pri sopke Vezuv. Zázrak s jeho krvou pravidelne priťahuje tisíce turistov. Trikrát do roka sa skvapalní vysušená krv tohto mučeníka, uctievaná v sklenenej ampulke: 19. septembra, ďalej v sobotu pred prvou májovou nedeľou, keď sa slávi sviatok prenesenia Januárových relikvií do Neapola, a napokon 16. decembra, na pamiatku varovania pred výbuchom Vezuvu v roku 1631. Zázrak s krvou je zdokumentovaný už od stredoveku. Nekonanie sa zázraku s krvou považujú Neapolčania za zlé znamenie.

Traduje sa, že biskup Januárius bol sťatý v Pozzuoli pri Neapole 19. septembra 305 počas prenasledovania kresťanov za vlády rímskeho cisára Diokleciána.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar moderna con buhardilla y garaje para dos coches.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.