TopTip

Nedeľná edícia vatikánskeho denníka je prístupná online

Nedeľná edícia vatikánskeho denníka je prístupná online

Viac ako sedemdesiat rokov histórie Cirkvi i svetových dejín v článkoch nedeľných súhrnných vydaní vatikánskeho denníka pod názvom L´Osservatore della Domenica je od 4. novembra voľne k dispozícii na internete. Ide o viac ako 60 000 stránok.

Vatikánsky denník L´Osservatore Romano, založený v roku 1861, mal od roku 1934 týždennú edíciu v podobe nedeľných súhrnných vydaní. Vychádzali pod názvom L´Osservatore Romano della Domenica, v roku 1951 skráteným na L’Osservatore della Domenica. Od roku 1979 dostalo týždenné vydanie menší tabloidový formát a stalo sa prílohou nedeľného vydania denníka L´Osservatore Romano. Vydávanie nedeľnej prílohy sa ukončilo v roku 2007.

Samotný zrod týždenníka L´Osservatore Romano della Domenica v roku 1934 za pontifikátu Pia XI. bol iniciatívou Maria Baldelliho a Giuseppeho Dalla Torre, ktorý ako šéfredaktor riadil L´Osservatore Romano počas štyroch desaťročí. Týždenník mohol byť vďaka svojmu menej oficiálnemu charakteru viac slobodný v zložitej dobe fašistickej cenzúry.

Myšlienka digitalizácie archívu sa zrodila v roku 2000 a bola zrealizovaná vďaka podpore potomkov Enrica Zuppiho, vedúceho redaktora L’Osservatore della Domenica v jeho najslávnejšom období, v rokoch 1947 do 1979. Vatikánsky týždenník sa počas jeho éry stal prostriedkom kultúrneho dialógu na vysokej úrovni s prispením slávnych mien, nielen z katolíckej žurnalistiky, a venoval sa veľkým témam diskutovaným v Cirkvi a spoločnosti.

Digitálne sprístupnenie sa dostalo do konca pod hlavičkou vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu. Prístup k digitálnemu archívu L’Osservatore della Domenica je na vynovenom portáli vatikánskeho denníka v sekcii Archív.

V súvislosti s históriu denníka L´Osservateore Romano uvádzame pre zaujímavosť zoznam jeho šéfredaktorov:
Nicola Zanchini a Giuseppe Bastia (1861-1866)
Augusto Baviera (1866-1884)
Cesare Crispolti (1882-1890)
Giambattista Casoni (1890-1900)
Giuseppe Angelini (1900-1919)
Giuseppe Dalla Torre (1920-1960)
Raimondo Manzini (1960-1968)
Valerio Volpini (1978-1984)
Mario Agnes (1984-2007)
Giovanni Maria Vian (2007-2018)
Andrea Monda (od 18. decembra 2018)

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.09.2021

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
 • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.