TopTip

Nedeľné zamyslenie: Ak si pyšný, Boh si povolá iného

Nedeľné zamyslenie: Ak si pyšný, Boh si povolá iného zdroj foto: pexels.com

Na 26. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

Po prečítaní dnešného úryvku evanjelia skrsli naprieč dejinami mnohé interpretácie. Koho predstavuje prvý syn a koho ten druhý? Jedna interpretácia chcela porovnať Starý zákon (židovstvo) a Nový zákon (kresťanstvo) – jeden nekoná podľa Božej vôle, a druhý áno. Iný pohľad delil obyvateľstvo na tých, u ktorých sa viera a teda aj vernosť Bohu predpokladali, a na mýtnikov a neviestky, ktorí týchto spomenutých predbehli do Božieho kráľovstva.

Zastavme sa pri tretej interpretácii, ktorej porozumieme, len ak sa lepšie pozrieme na jeden z pilierov Evanjelia podľa Matúša: ortodoxia a ortopraxia. Matúšovi nestačí len to, ako o Bohu hovoríme (ortodoxia: to, čo veríme), ale aj fakt, či podľa toho žijeme (ortopraxia: ako konáme skutky viery). Toto evanjelium upriamuje náš pohľad na Cirkev. Kto je skutočným veriacim? Ten, kto vieru vyznáva, ale nekoná podľa toho, alebo ten, ktorý, hoci o viere nehovorí, no plní Božiu vôľu vo svojom živote?

Musíme však dať pozor na jedno nebezpečenstvo – zavrhnutie ortodoxie na základe tvrdenia, že dôležité je to, čo robíš, aké skutky vidno po tebe, hlavne, aby si bol všade a robil všetko. Matúš podčiarkuje jednotu medzi ortodoxiou a ortopraxiou. Pravých učeníkov Ježiš definuje ako tých, ktorí vyznávajú „Pane“ a plnia vôľu jeho Otca, ktorý je na nebesiach (porov. Mt 7, 21). A v podobenstve o dvoch staviteľoch Pán hovorí: „Každý, kto počúva tieto moje slová a uskutočňuje ich, podobá sa múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale“ (verš 24). Dôležitá je teda harmónia medzi vyznávať (počúvať) a uskutočňovať.

Dnešný úryvok evanjelia nás vedie k pokore. Nemôžem si nárokovať na prvenstvo len preto, že sa definujem ako veriaca osoba. Ak som aj naďalej pyšným človekom, Boh si povolá iných. Mýtnici a neviestky prijímali Ježišove slová, zatiaľ čo náboženskí predstavitelia ním pohrdli. Ježiš, „priateľ mýtnikov a hriešnikov“ (Mt 11, 19).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.