TopTip

Nedeľné zamyslenie: Ako môžeme rásť aj uprostred skál

Nedeľné zamyslenie: Ako môžeme rásť aj uprostred skál zdroj foto: pexels.com

Na 15. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Pavla Jurčagu, náboženského redaktora Rádia LUMEN. 

Ježiš v dnešnom podobenstve hovorí o rozsievačovi. Podobenstvom Ježiš vyzýva poslucháčov, aby sa zamysleli nad podobenstvom a porovnali s ním svoj život. Dnešné evanjelium popisuje niekoľko spôsobov padania a zužitkovania slova do nášho života. Prvým spôsobom je kraj cesty. Je to prípad, keď semeno dopadne ale do pôdy neprenikne. Takým príkladom tejto kategórie bol Jano. Skončil zle. Jeho telo raz našli mŕtve v rieke. Nikto sa nikdy nedozvedel, čo sa to vlastne stalo. Ľudia rozprávali o vyrovnávaní si účtov medzi mafiou. Tí, ktorí ho poznali vlastne ani neboli prekvapení. Veľa ľudí si hovorilo, že skončí zle. Od detstva bol ťažkým prípadom. Keď dosiahol pubertu, bol arogantný jedna radosť. Spolužiaci a rovesníci sa ho báli. Bol zlý a zlomyseľný. Keď ste mu podali ruku, bolo jasné, že vám chcel ublížiť. Slová učiteľov boli pre neho prázdnym mlátením slamy. Mal svoj svet, svoj biznis, svoje predstavy. Bol tvrdý: tvrdá (hrošia) koža, tvrdá hlava, tvrdé srdce. Žiadne slovo, ktoré mu bolo adresované, ani prísne, ani tvrdé, ba ani láskavé s ním nič neurobilo. Jeho pôda bola tvrdá, nepreniknuteľná, nezavlažiteľná. Akoby nemal city. Dokonca ani na prejavy náklonnosti sa nedal chytiť.
Druhým spôsobom siatia semena je skalnatá pôda. Podľa evanjelia tu bola nejaká zem, no nebolo jej veľa. Korene boli plytké. Takou skalnatou pôdou bola Brigita. Tá bola úplne iná ako Jano. Od raného detstva bola veľmi nábožná. Na cirkevnej škole patrila medzi obľúbenkyne sestričky, ktorá bola jej triednou učiteľkou. Možno v nej videla budúcu sestričku. Hltala všetko, čo počula, bola otvorená, učenlivá, vynachádzavá. Veľa sa pýtala a bola aktívna. Do kláštora však nevstúpila. Rozhodla sa, že svoje sily využije ako aktívna kresťanská laička. Všade bola, jej ruka bola veľmi nápomocná. No jedného dňa sa všetko zmenilo. S miestnym kňazom mala hrozný konflikt. Nikdy viac už neprekročila bránu kostola. Žiadneho.
Tretím spôsobom podľa evanjelia boli tŕne. Patrik bol zlatým dieťaťom a pýchou rodiny. Bol sebavedomý, talentovaný, ambiciózny. V škole bol prirodzeným vodcom. Možno malo na neho vplyv to, že bol v triede najstarší. Bol učenlivý, prirodzene zvedavý. Veľa sa pýtal, veľa chcel vedieť, veľa skúšal, bol typom, ktorý rád preberal riziko. Nebolo preto problémom do neho investovať: ani zo strany jeho učiteľov, ani rodičov. Každý bol presvedčený, že čo sa do neho vloží nie je strata. Napredoval naozaj výrazne. Neskôr sa dal na štúdiá a stal sa z neho úspešný biznismen. Mal na to mozog o žalúdok. No žiaľ nevkladal do toho srdce. To akoby nemal. Zdalo sa, ako keby nemal vyvinuté city. Ak nejaké mal, potom iba tie, ktoré mu naklonili ľudí, keď potreboval z nich niečo vyžmýkať. Zdá sa, že skutočné city a srdce v ňom pochovala chamtivosť po úspechu a peniazoch.
Bratia a sestry! Najlepšie dopadlo semeno, ktoré padlo do dobrej zeme. Takou bola Janka. Bola síce cieľavedomá, schopná, no zároveň aj citlivá. Mala namierené do sveta, no keď jej ochorela matka, po ťažkom rozmýšľaní sa rozhodla, že ostane s ňou doma. Keď sa vydala, nemal to nikdy ľahké. Jej manžel sa dostal do nedobrej partie, no vložila sa do toho a dostala ho odtiaľ. Bol jej vďačný. Mala pekné a zdravé deti no posledné sa narodilo postihnuté. Nebolo jej to ľahostajné, no po úvodných bojoch sa s tým zmierila. Nikdy sa nepokladala za veľmi nábožnú, no ovocie slova, ktoré v nej bolo hlboko zakorenené žal každý, kto ju poznal. Toto ovocie jej nebolo prirodzené. Veľa sa musela zapierať a často sadať k premýšľaniu nad tým, čo je v tejto chvíli to najlepšie, čo by mala urobiť. A jej život bol požehnaním pre ňu i pre jej okolie.
      Drahí bratia a sestry! Ako pôsobí semeno slova vo vás: slova Božieho, slova ľudí, slova vychovávateľov, slova, ktoré ťa formuje?  Kristus je však optimista: dúfa, že niečo sa predsa len ujme, zarodí a prinesie ovocie. Nech sa tak stane v našom živote, a preto dovoľme, aby v nás začalo rásť jeho slovo. Nech je to dobré slovo, ktoré dáva nádej a tak umožňuje rast aj uprostred tŕnia či medzi skalami života.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.