TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Aký je dobrý pastier?

Nedeľné zamyslenie: Aký je dobrý pastier? zdroj foto: pexels.com

Na 4. veľkonočnú nedeľu vám ponúkame zamyslenie prof. Jána Dudu, odborníka na cirkevné právo.

Po svojom zmŕtvychvstaní sa Ježiš ukazuje apoštolom a učeníkom. Robí to akoby podľa určitej schémy. Ježiš sa ukáže, najprv ho nepoznajú, zažijú nejakú silnú udalosť, nejaký výnimočný moment života a v tomto momente ho spoznajú.

Peter a iní apoštoli lovili celú noc ryby a nič nechytili, odrazu nejaký muž z brehu im poradil, aby spustili siete z pravej strany lode a chytili veľký počet rýb. Musel to byť silný životný moment, keď Ján si zapamätal aj počet: chytili 153 rýb. Po tomto silnom momente Ján ako prvý Ježiša spoznal a zvolal: Je to Pán! (Jn 21,1-14).Alebo učeníci, ktorí odchádzali z Jeruzalema do Emauz. Ježiš sa k nim pripojil, ale nepoznali ho. Cestou im vysvetľoval Písma, ktoré sa na neho vzťahovali, ale spoznali ho až pri lámaní chleba a hneď sa vrátili do Jeruzalema. Ich silným momentom bol výklad Písma a lámanie chleba (Lk 24,25). Podobne sv. Tomáš nechcel uveriť. Postavil si hlavu, chcel vložiť prst do jeho rán po klincoch a ruku do jeho prebodnutého boku. Ježiš mu to umožnil a Tomáš zvolal: Pán môj a Boh môj (Jn 20,24-29). Rovnako aj pre Šavla bolo stretnutie s Ježišom dramatickým momentom: padol na zem a potom oslepol. Akoby spadol do hlbín svojej duše, do temnoty, z ktorej keď vyšiel, bol ako vymenený (Sk 9,1-20).

Štvrtá veľkonočná nedeľa je nedeľou dobrého Pastiera a dňom modlitby za duchovné povolania. Čo robí dobrý duchovný pastier? Akú stratégiu používa? Učí ľudí vstupovať do hlbín svojho srdca a duše. Učí ich čítať ich vlastné životné situácie, aby sa mohli rozpoznať vlastne a osobné stretnutie s Ježišom. Podobne ako sv. Pavol, sv. Tomáš, sv. Ján a mnoho iných.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.