TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Paradox kríža

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Paradox kríža zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu pred Povýšením Svätého kríža vám prinášame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, košického eparchu.

Jn 9. začalo (3, 13 - 17)

Pán povedal: „Nik nevystúpil do neba, iba ten, čo zostúpil z neba, Syn človeka, ktorý je v nebi. A ako Mojžiš vyzdvihol na púšti hada, tak musí byť vyzdvihnutý aj Syn človeka, aby nik, kto v neho verí, nezahynul, ale mal večný život.” Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život. Lebo Boh neposlal svojho Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby sa skrze neho svet spasil.

_________________________________

Dnešná nedeľa nás už pripravuje na sviatok Povýšenia Svätého kríža. 
Všade a vždy na svete sa považuje za takmer samozrejmé, že ten, kto je určený na vládnutie, má v spoločnosti symbolicky, alebo aj reálne, určené vyvýšené miesto: piedestál, trón, tribúnu. Ten, komu patrí jediná skutočná vláda nad svetom, ten skrze ktorého všetko povstalo a bez ktorého nepovstalo nič z toho, čo povstalo, ktorý je svetlom vo tmách, si zvolil tiež svoj osobitný trón. Ježiš si zvolil za svoje “vyvýšené miesto” kríž, tento najhanebnejší pranier, ktorý ľudstvo vymyslelo na poníženie tých, ktorých chce odstrániť zo svojho stredu. Na ňom bol vyzdvihnutý - v mori bolesti, pribitý medzi nebom a zemou, opustený priateľmi a apoštolmi, prežívajúc aj pocit opustenosti od vlastného nebeského Otca. Aj týmto predznačil osud tých, ktorí ho budú nasledovať: “Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, zachráni si ho.” (Lk 9, 23-24) Najväčší paradox, ktorý ponúka Boh ľudstvu i každému jedincovi je: Zachrániť svoj život naveky, tým , že ho “stratí”. Boh obracia naruby ľudskú logiku straty a zisku, povýšenia o poníženia. Ach… ako ťažko je nám premôcť silu zvyku našej logiky a prijať Božiu logiku. Pohľad na vyvýšený kríž v týchto dňoch nám k tomu má pomôcť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa familiare con una stanza al piano terra e spazio abitabile in mansarda.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.