TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Poslušnosť: Pane, povedz iba slovo...

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa: Poslušnosť: Pane, povedz iba slovo... zdroj foto: pexels.com

Na nedeľu 4. týždňa po Päťdesiatnici vám ponúkame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Mt 8, 5-13 Uzdravenie stotníkovho sluhu - 5 Keď potom vošiel do Kafarnauma,  pristúpil  k nemu  stotník  s prosbou: 6 „Pane, sluha mi leží doma ochrnutý a hrozne trpí.“ 7 On mu povedal: „Prídem a uzdravím ho.“ 8 Stotník mu odpovedal: „Pane, nie som hoden, aby si vošiel pod moju strechu, ale povedz iba slovo a môj sluha ozdravie. 9 Veď aj ja som podriadený človek a mám pod sebou vojakov. Ak daktorému poviem: „Choď!“ - ide; inému: „Poď sem!“ - tak príde; a svojmu sluhovi: „Urob toto!“ - on to urobí.“

            10 Keď to Ježiš počul, zadivil sa a tým, čo ho sprevádzali, povedal: „Veru, hovorím vám: Takú vieru som nenašiel u nikoho v Izraeli. 11 Hovorím vám, že prídu mnohí od východu i západu a budú stolovať s Abrahámom, Izákom a Jakubom v nebeskom kráľovstve, 12 a synovia kráľovstva budú vyhodení von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami.“ 13 A stotníkovi Ježiš povedal: „Choď a nech sa ti stane, ako si uveril.“ A v tú hodinu jeho sluha ozdravel.

____________________________________________________________________

Poslušnosť: Pane, povedz iba slovo...

Koľko typov poslušnosti poznáme? Narýchlo nám prichádzajú na um niektoré ... Synovská a dcérska poslušnosť. Občianska poslušnosť. Vojenská  poslušnosť. Rehoľná poslušnosť.

Poslušnosti sa dávajú prívlastky, ktoré označujú v prvom rade toho, kto je poslušný, ale niekedy sa nimi naznačuje aj spôsob poslúchania. A práve tu sa nezriedka objavuje kdesi v pozadí ukrytý aj istý negatívny podtón. Akoby poslušnosť vylučovala slobodu, alebo aspoň narúšala jej prežívanie. Málokedy hovoríme o ochotnej poslušnosti, častejšie o vynútenej poslušnosti. Nazývame ju  niekedy aj slepá poslušnosť. V skutočnosti tým chceme povedať, že ten, kto poslúcha neuvažuje, nerozhoduje sa, je pozbavený, alebo sa dobrovoľne zriekol vlastnej rozhodovacej schopnosti.

Nekrivdíme ale tak tomu, kto poslúcha?! Čo keď je poslušnosť prejavom slobodného rozhodnutia poslúchať?! Čo keď je najväčším prejavom dôvery a lásky?!

Stotník z dnešného evanjelia je muž činu, muž poslušnosti, ale predovšetkým muž viery. Verí, že Ježiš rozkazuje prírodným silám a aj chorobe, tak ako on rozkazuje svojim vojakom. Vie, že keď Ježiš chorobe vydá príkaz, tá jeho sluhu opustí. Preto po Ježišovom prísľube „Choď!“ sa spokojne vyberie na cestu domov.

Stotníkova poslušnosť je znakom viery a bezvýhradnej dôvery v toho, kto prikazuje, dôvery v jeho dobro, múdrosť a lásku.

Ako by sme najlepšie nazvali takúto poslušnosť? Nuž, jednoducho: toto je skutočná poslušnosť.

Poslušnosť bez dôvery a bez lásky je iba vynútená a teda falošná – nie je teda skutočnou poslušnosťou, lebo v nej chýba sloboda a radosť.

A aká je moja poslušnosť Bohu a jeho zákonu?

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa per un appezzamento stretto con tetto a capanna.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.