TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Ježiš vidí do ľudských sŕdc

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Ježiš vidí do ľudských sŕdc zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu o Zachejovi v byzantskom obrade vám prinášame zamyslenie vladyku Jána Babjaka, prešovského arcibiskupa metropolitu.

„Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome.“ (Lk 19, 5)

Drahí bratia a sestry! Ježiš, ktorý prechádzal Jerichom urobil veľmi nečakané gesto, ktoré prekvapilo nielen mýtnika Zacheja, ale celý Ježišov sprievod, ba všetkých ľudí, ktorí počuli Ježišove slová. Všetci veľmi dobre poznali hlavného mýtnika, chamtivého Zacheja v Jerichu. Bol to nespravodlivý, nenávidený človek, okrádač ľudí. Áno, Ježiš oslovil veľkého hriešnika a ponúkol sa mu, že príde do jeho domu na návštevu. Bolo to čosi nevídané. Odpoveď, prečo to Ježiš urobil, zaznela na konci dnešnej state Lukášovho evanjelia: „Lebo Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo.“

Ježiš videl do ľudských sŕdc, vedel i o Zachejovej veľkej túžbe uvidieť ho. Že to bola ozajstná túžba, Zachej to dokázal tým, že utekal dopredu, pred Ježišov sprievod a vyšplhal sa na strom, aby Ježiša dobre videl, čo iste vzbudilo výsmech a hlasné pokriky ľudí na jeho adresu. On však prijal všetok posmech, len aby naplnil túžbu svojho utrápeného srdca.

Ale Ježiš vedel aj to, že jeho návšteva v dome hlavného mýtnika prinesie zrelé plody,  obrátenie veľkého hriešnika. Toto stretnutie s Kristom, Zacheja úplne zmenilo. Stalo sa to v krátkom čase. Počas jednej návštevy Ježiša v jeho dome nastalo úprimné pokánie a obrátenie v Zachejovom srdci a začala veľká zmena v jeho živote. Vstal a povedal Pánovi pred všetkými prítomnými: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne.“ Vieme si predstaviť, aké to bolo skutočné obrátenie, aká veľká zmena nastala v jeho živote. Môžeme ju prirovnať k obráteniu Šavla. Ježiš toto obrátenie potvrdil slovami: „Dnes prišla spása do tohto domu. Veď aj on je Abrahámovým synom.“ (Lk 19, 8-10).

Milí priatelia, aké radostné Ježišove slová počul Zachej, ktoré vyliečili jeho srdce. Zatúžme aj my po takýchto Ježišových slovách. Evanjelium nám ponúka návod, čo máme urobiť, aby sa Ježiš zaradoval nášmu zmenenému životu a vyslovil sa aj o nás podobne ako o Zachejovi.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bella casa con soggiorno luminoso.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.