TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Krst pokánia - sviatosť zmierenia

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Krst pokánia - sviatosť zmierenia zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu pred Osvietením vám ponúkame zamyslenie vladyku Jána Babjaka SJ, prešovského arcibiskupa metropolitu. 

Kristov predchodca sv. Ján Krstiteľ hlásal pri Jordáne krst pokánia, ktorým sa mali jeho učeníci i všetci jeho poslucháči pripraviť na prijatie prisľúbeného Mesiáša – Ježiša Krista. Ján žil veľmi prísnym asketickým životom, preto jeho slová mali veľký účinok. Lebo to, čo hovoril, najprv sám žil. Bol veľmi nekompromisným človekom a hlásal pokánie a teda aj nápravu krívd a zlého života všetkým, ktorí k nemu prichádzali. Svoju úlohu plnil veľmi zodpovedne, nehľadiac na osoby, ku ktorým sa prihováral. Vieme, že tvrdo napomínal farizejov i zákonníkov a nemravnému kráľovi Herodesovi hovoril priamo: „Nesmieš žiť s manželkou svojho brata Filipa.“

Kázal: „Po mne prichádza mocnejší odo mňa, ktorému nie som hoden padnúť k nohám a rozviazať remienok na obuvi. Ja vás krstím vodou, ale on vás bude krstiť Duchom Svätým“. A keď prišiel k Jordánu Ježiš Kristus, predstavil im ho ako Mesiáša. Vtedy sa mnohí jeho učeníci stali učeníkmi Ježišovými.

Ján krstil krstom pokánia a Ježiš Kristus ustanovil sviatosť krstu. Jej prijatím sa ľudia stávajú Ježišovými učeníkmi, kresťanmi. Patríme k nim aj my. Ale Ježiš ustanovil aj ďalších šesť sviatostí a medzi nimi vyniká sviatosť pokánia, ktorá sa podobá na Jánov krst pokánia. Je však oveľa hlbšia a mocnejšia vo svojich účinkoch, než Jánov krst pokánia. Touto sviatosťou sa zmývajú, odstraňujú všetky hriechy z duše človeka a prichádza do nej Božia milosť, čiže sám Ježiš Kristus zaujíma v nej svoje miesto.

Drahí bratia a sestry, znovu objavme veľkosť a dôležitosť sviatosti pokánia a prijímajme ju veľmi často. Je pre nás kresťanov veľmi dôležitá, ba nutná. Dobrou sviatosťou pokánia sa pripravujeme na prijatia Eucharistie – sviatostného Ježiša – a tak vylepšuje náš život a robí nás svätejšími. Amen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Barrier-free four-room family house.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.