TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Krst pokánia - sviatosť zmierenia

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Krst pokánia - sviatosť zmierenia zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu pred Osvietením vám ponúkame zamyslenie vladyku Jána Babjaka SJ, prešovského arcibiskupa metropolitu. 

Kristov predchodca sv. Ján Krstiteľ hlásal pri Jordáne krst pokánia, ktorým sa mali jeho učeníci i všetci jeho poslucháči pripraviť na prijatie prisľúbeného Mesiáša – Ježiša Krista. Ján žil veľmi prísnym asketickým životom, preto jeho slová mali veľký účinok. Lebo to, čo hovoril, najprv sám žil. Bol veľmi nekompromisným človekom a hlásal pokánie a teda aj nápravu krívd a zlého života všetkým, ktorí k nemu prichádzali. Svoju úlohu plnil veľmi zodpovedne, nehľadiac na osoby, ku ktorým sa prihováral. Vieme, že tvrdo napomínal farizejov i zákonníkov a nemravnému kráľovi Herodesovi hovoril priamo: „Nesmieš žiť s manželkou svojho brata Filipa.“

Kázal: „Po mne prichádza mocnejší odo mňa, ktorému nie som hoden padnúť k nohám a rozviazať remienok na obuvi. Ja vás krstím vodou, ale on vás bude krstiť Duchom Svätým“. A keď prišiel k Jordánu Ježiš Kristus, predstavil im ho ako Mesiáša. Vtedy sa mnohí jeho učeníci stali učeníkmi Ježišovými.

Ján krstil krstom pokánia a Ježiš Kristus ustanovil sviatosť krstu. Jej prijatím sa ľudia stávajú Ježišovými učeníkmi, kresťanmi. Patríme k nim aj my. Ale Ježiš ustanovil aj ďalších šesť sviatostí a medzi nimi vyniká sviatosť pokánia, ktorá sa podobá na Jánov krst pokánia. Je však oveľa hlbšia a mocnejšia vo svojich účinkoch, než Jánov krst pokánia. Touto sviatosťou sa zmývajú, odstraňujú všetky hriechy z duše človeka a prichádza do nej Božia milosť, čiže sám Ježiš Kristus zaujíma v nej svoje miesto.

Drahí bratia a sestry, znovu objavme veľkosť a dôležitosť sviatosti pokánia a prijímajme ju veľmi často. Je pre nás kresťanov veľmi dôležitá, ba nutná. Dobrou sviatosťou pokánia sa pripravujeme na prijatia Eucharistie – sviatostného Ježiša – a tak vylepšuje náš život a robí nás svätejšími. Amen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.