TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Modlime sa za kňazov

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ: Modlime sa za kňazov

Na 2. nedeľu po Zoslaní Svätého Ducha vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Babjaka SJ, emeritného prešovského arcibiskupa. 

Denne počúvame veľmi veľa pekných slov a predsa ľahko na ne zabúdame. V pamäti nám zostanú iba tie, ktoré nás veľmi oslovili. Áno, také slová sme si zafixovali hlboko do svojej duše a vryli sa nám do srdca.

Tak nejako si môžeme vysvetliť slová Pána Ježiša z dnešného evanjelia, ktoré veľmi oslovili štyroch obyčajných rybárov, dvojice rodných bratov Šimona Petra a Ondreja i Jakuba a Jána. Pán Ježiš ich oslovil a vyzval: „Poďte za mnou a urobím vás rybármi ľudí.“ A oni hneď zanechali siete a išli za ním, stali sa jeho apoštolmi.

Ježišove slová mali silu hromu a boli také jasné, zrozumiteľné i prekvapivé, že im tvrdí chlapi, skúsení rybári, hneď porozumeli, zanechali všetko a nasledovali ho. V tomto pozvaní im jasne povedal, čo bude ich poslaním: „urobím vás rybármi ľudí“, inými slovami, budete zachraňovať ľudí pre život večný. Vidíme, akú veľkú dôveru im prejavil Pán Ježiš.

Dnes, v čase kňazských vysviacok, tieto slová jasne počuli i všetci novokňazi Slovenska, ktorých biskupi vysvätili. Modlime sa za nich, aby sa im slová povolania zapísali a vryli hlboko do srdca, aby z nich žili po celý svoj kňazský život.

Ježiš ich povoláva a vyzbrojuje pri kňazskej vysviacke. Dáva im moc odpúšťať hriechy, premieňať chlieb na jeho telo a víno na jeho najsvätejšiu krv a dáva im privilégium sláviť sv. liturgie, čiže sprítomňovať jeho vykupiteľskú obetu kríža nekrvavým spôsobom. Ježiš v každom čase oslovuje mladíkov a volá ich k nasledovaniu. Aj v dnešnej modernej dobe môžeme vidieť tých, ktorí smelo vykročili za Ježišom. Ide už len o to, aby vytrvali v tomto povolaní a v tejto Ježišovej službe. Za to sa všetci úprimne modlime.

Kňazská služba je veľmi dôležitá pre veriacich, lebo ich sýtia Božím slovom i Eucharistiou, aby kráčali po ceste čnosti a Božích prikázaní. Ukazujú ľuďom cestu k cieľu a sú sprostredkovateľom Božích milostí pre nich. Svoju silu kňazi denne čerpajú od Ježiša Krista, najmä modlitbou časoslova (breviára) a rozjímaním nad Božím slovom.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Simple narrow 4-room family house.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.