TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Čo vidíme srdcom?

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Čo vidíme srdcom?

Na 15. nedeľu v Cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu.

Dnes pri svätých omšiach počúvame v evanjeliu rozhovor vzdelaného človeka, znalca židovského náboženského zákona, s Pánom Ježišom. V rozhovore položil otázku: „Učiteľ, čo mám robiť, aby som bol dedičom večného života?“ (Lk 10,25).

Pán Ježiš vedel, že muž, ktorý mu kládol otázku, dobre pozná Sväté písmo Starého zákona, a preto ho pozýva, aby si sám dal odpoveď na otázku, ktorú vyslovil, lebo veľmi správne poukázal na dve hlavné prikázania, ktoré vyplývajú zo Svätého písma a to sú prikázanie milovať Pána Boha celým svojím srdcom, celou svojou mysľou a celou svojou silou a prikázanie milovať svojho blížneho ako seba samého.

Potom sa však znalec zákona akoby chcel ospravedlniť, že predsa len má dajakú nejasnosť a pýta sa: "A kto je môj blížny?" (Lk 10,29). Táto druhá otázka vytvorila pre Pána Ježiša priestor, aby na ňu odpovedal hlbokým podobenstvom o „milosrdnom Samaritánovi“ (porov. Lk 10, 30-37). V podobenstve sa opisuje najprv človekov, ktorého prepadli zbojníci a nechali ho zraneného a bezvládneho ležať pri ceste. Okolo miesta, kde zranený ležal, prechádzali viacerí ľudia. Prechádzal okolo kňaz z jeruzalemského židovského chrámu, prechádzal okolo levita, čiže bohoslužobný pomocník v jeruzalemskom chráme a prechádzal okolo Samaritán, čiže príslušník národa, ktorým Židia pohŕdali.

Pán Ježiš predkladá toto podobenstvo, aby nám všetkým ukázal, že je to na nás, že my sa musíme rozhodnúť, aby sme sa stali „blížnymi“ každému, kto potrebuje pomoc. Samaritán v podobenstve sa vlastne ujal cudzinca, ktorého zbojníci nechali polomŕtveho pri ceste. Keď okolo prechádzali židovský kňaz a levita, možno si mysleli, že pri ošetrovaní zraneného by sa dostali do kontaktu s krvou, čo by pre nich predstavovalo prekážku slúžiť pri bohoslužbách, a preto si našli dôvod pokračovať v ceste.

Dá sa však povedať, že podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi nás jednoznačne vedie k tomu, aby sme aj my, každý z nás, vždy znova a znova premieňali svoje zmýšľanie podľa logiky Pána Ježiša a logika Pána Ježiša je logika lásky: Boh je láska a uctievať Pána Boha znamená slúžiť našim bratom a sestrám s úprimnou a veľkodušnou láskou.

Podobenstvo z dnešného evanjelia je teda vznešeným príbehom, v ktorom nachádzame pravidlo pre náš život a tým je požiadavka lásky, ktorou vnímame potreby núdznych, ktorých „náhodne“ stretáme na našej životnej ceste. To je životný program pre každého z nás, aby sme sa vždy znova učili mať srdce, „ktoré vidí“, kde je potrebná láska a podľa toho aj koná.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar de obra con varias plantas adecuada para construcción en línea o como casa unifamiliar adosada. Si se elimina la galería se puede añadir una habitación en la planta de arriba.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.