TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Čo znamená zostať v Kristovej láske

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Čo znamená zostať v Kristovej láske zdroj foto: pexels.com

Na 5. veľkonočnú nedeľu vám prinášame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu. 

Je to pozoruhodné. Sme vo veľkonočnom období. Vždy znova si pripomíname Pánovo zmŕtvychvstanie. A predsa v dnešnú piatu veľkonočnú nedeľu sme pozvaní pri svätých omšiach, aby sme rozmýšľali o úryvku z evanjelia, ktorý nás vedie do tých chvíľ pri poslednej večeri pred Pánovým utrpením, keď Judáš opustil spoločenstvo učeníkov pri Poslednej večeri a odišiel z večeradla, aby uskutočnil plán svojej zrady, ktorá viedla k Pánovej smrti. Keď Judáš odišiel z večeradla, vtedy Pán Ježiš povedal: „Teraz je Syn človeka oslávený a v ňom je oslávený Boh.“ (Jn 13,31) Podľa slov Pána Ježiša sa v tej chvíli začalo jeho oslávenie a Božie oslávenie. To nás vedie k tomu, aby sme si zreteľnejšie uvedomili, že vo veľkonočnom tajomstve sú utrpenie a oslávenie úzko spojené a tvoria neoddeliteľnú jednotu.

Svätý Ján Evanjelista to objasňuje. Nehovorí, že Ježiš bol oslávený až po svojom umučení, keď vstal zmŕtvych. Ale práve ukazuje, že jeho oslávenie sa začalo už utrpením. V utrpení Pán Ježiš prejavuje svoju slávu, je to sláva lásky, ktorá dáva všetko. Ježiš miloval Otca, plnil Otcovu vôľu až do konca. Jeho pozemský život bol dokonalým darom pre ľudí. Miloval tak, že za nás dal svoj život, že sa vydal utrpeniu a smrti z lásky. Takto je oslávený už vo svojom umučení a Boh je oslávený v ňom. Ale utrpenie - ako skutočné a hlboké vyjadrenie jeho lásky - je len začiatok. Vo chvíli, keď ohlasuje svoj odchod z tohto sveta, Pán Ježiš dáva ako testament svojim učeníkom poslanie, aby pokračovali novým spôsobom v sprostredkovaní prítomnosti Pána. Dáva im prikázanie: „Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás.“ (Jn 13,34). Ak sa navzájom milujeme, vtedy je Pán Ježiš naďalej prítomný medzi nami, vtedy môže byť oslávený aj vo svete.

Pán hovorí o „novom prikázaní“. V čom je však jeho novosť? Nové je práve to „milovať, ako miloval Ježiš“. Každému nášmu prejavu lásky predchádza Pánova láska a každý náš úkon lásky odkazuje na Pánovu lásku, naše skutky lásky sú vložené do Pánovej lásky, môžeme ich uskutočniť práve kvôli Pánovej láske. Pán Ježiš nám dáva seba samého za vzor a zároveň On sám je pre nás aj prameňom lásky. Pánova láska nemá hraníc, nikoho nevylučuje. Pánova láska je schopná premeniť aj všetky negatívne okolnosti a všetky prekážky na príležitosti, cez ktoré a v ktorých je možné v láske napredovať a zdokonaliť sa.

Zatúžme vo svojom srdci, rozhodnime sa a prosme v modlitbe, aby sme mohli „zostať v Pánovej láske“, aby sa našimi láskavými slovami a skutkami, aby sa našou láskou stávala vo svete zreteľná prítomnosť vzkrieseného Pána.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bonita casa con garaje, terraza, buhardilla y una habitación en la planta baja.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.