TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Základný vzor rodiny

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Základný vzor rodiny zdroj foto: pixabay.com

Na Nedeľu Svätej Rodiny vám prinášame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa-metropolitu.

Keď pozorujeme udalosti narodenia a detstva a mladosti Pána Ježiša, Božieho Syna, uvedomujeme si, že je v nich prítomné posolstvo: Boh sa chcel narodiť a rásť v ľudskej rodine. Týmto spôsobom vyjadril, že rodina je prvá a riadna cesta, na ktorej sa stretáva s ľuďmi. Boh sa stretáva s ľuďmi v rodine. Rodina je miestom stretnutia s Bohom.

Evanjelium dosvedčuje, že Ježiš počas rokov, ktoré prežil v Nazarete, prejavoval úctu Panne Márii a spravodlivému Jozefovi, keď sa vo svojom detstve a dospievaní podriaďoval ich autorite (porov. Lk 2,51-52). Takým spôsobom nám ukázal prvotné poslanie rodiny vo výchove človeka. Rodina má zásadný význam vo formovaní ľudskej osoby. Mária a Jozef uvádzali Ježiša do židovského spoločenstva veriacich tým, že sa zúčastňovali na bohoslužbách v synagóge v Nazarete. Mária a Jozef naučili Ježiša putovať do Jeruzalema, ako to opisuje úryvok evanjelia, ktorý sa tento rok číta pri svätých omšiach na sviatok Svätej rodiny.

Keď mal Ježiš dvanásť rokov a zúčastňoval sa s Máriou a Jozefom na výročnej púti do Jeruzalema, zostal v Jeruzalemskom chráme a jeho rodičia ho tri dni hľadali, kým ho našli. Svojím zdržaním sa v chráme im ukázal, že sa „musí zaoberať vecami svojho Otca”, čiže musí plniť poslanie, ktoré mu Boh zveril (porov. Lk 2,41-52). Táto udalosť z evanjelia nám ukazuje najzákladnejšie a najhlbšie povolanie rodín: totiž sprevádzať každého svojho člena na ceste, aby spoznal osobný vzťah s Bohom a Boží plán, ktorý s ním Boh má.

Mária a Jozef vychovávali Ježiša predovšetkým svojím príkladom: Ježiš na svojich rodičoch pozoroval krásu viery a lásky k Bohu a k Božiemu zákonu, spoznával požiadavky spravodlivosti, ktorá sa najdokonalejšie uskutočňuje v láske (porov. Rim 13,10). Ježiš na Márii a Jozefovi vnímal, že pre nich bolo vždy na prvom mieste to, čo je Božou vôľou a tiež pozoroval ich rozlišovanie, že duchovný vzťah je dôležitejší ako pokrvné vzťahy.

Svätá rodina z Nazareta je skutočne základným vzorom každej kresťanskej rodiny, ktorá zjednotená sviatosťou manželstva a živená Božím slovom a Eucharistiou, je povolaná, aby napĺňala svoje nádherné povolanie a poslanie, aby totiž boli miestom stretnutia s Bohom, miestom formácie vo vzťahoch k Bohu a ľudom, miestom rozlíšenia svojho životného povolania a aby bola aj živou bunkou nielen spoločnosti ako takej, ale aj Cirkvi, ktorá je znamením a nástrojom jednoty pre celé ľudstvo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.