TopTip

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Základný vzor rodiny

Nedeľné zamyslenie arcibiskupa Stanislava Zvolenského: Základný vzor rodiny zdroj foto: pixabay.com

Na Nedeľu Svätej Rodiny vám prinášame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa-metropolitu.

Keď pozorujeme udalosti narodenia a detstva a mladosti Pána Ježiša, Božieho Syna, uvedomujeme si, že je v nich prítomné posolstvo: Boh sa chcel narodiť a rásť v ľudskej rodine. Týmto spôsobom vyjadril, že rodina je prvá a riadna cesta, na ktorej sa stretáva s ľuďmi. Boh sa stretáva s ľuďmi v rodine. Rodina je miestom stretnutia s Bohom.

Evanjelium dosvedčuje, že Ježiš počas rokov, ktoré prežil v Nazarete, prejavoval úctu Panne Márii a spravodlivému Jozefovi, keď sa vo svojom detstve a dospievaní podriaďoval ich autorite (porov. Lk 2,51-52). Takým spôsobom nám ukázal prvotné poslanie rodiny vo výchove človeka. Rodina má zásadný význam vo formovaní ľudskej osoby. Mária a Jozef uvádzali Ježiša do židovského spoločenstva veriacich tým, že sa zúčastňovali na bohoslužbách v synagóge v Nazarete. Mária a Jozef naučili Ježiša putovať do Jeruzalema, ako to opisuje úryvok evanjelia, ktorý sa tento rok číta pri svätých omšiach na sviatok Svätej rodiny.

Keď mal Ježiš dvanásť rokov a zúčastňoval sa s Máriou a Jozefom na výročnej púti do Jeruzalema, zostal v Jeruzalemskom chráme a jeho rodičia ho tri dni hľadali, kým ho našli. Svojím zdržaním sa v chráme im ukázal, že sa „musí zaoberať vecami svojho Otca”, čiže musí plniť poslanie, ktoré mu Boh zveril (porov. Lk 2,41-52). Táto udalosť z evanjelia nám ukazuje najzákladnejšie a najhlbšie povolanie rodín: totiž sprevádzať každého svojho člena na ceste, aby spoznal osobný vzťah s Bohom a Boží plán, ktorý s ním Boh má.

Mária a Jozef vychovávali Ježiša predovšetkým svojím príkladom: Ježiš na svojich rodičoch pozoroval krásu viery a lásky k Bohu a k Božiemu zákonu, spoznával požiadavky spravodlivosti, ktorá sa najdokonalejšie uskutočňuje v láske (porov. Rim 13,10). Ježiš na Márii a Jozefovi vnímal, že pre nich bolo vždy na prvom mieste to, čo je Božou vôľou a tiež pozoroval ich rozlišovanie, že duchovný vzťah je dôležitejší ako pokrvné vzťahy.

Svätá rodina z Nazareta je skutočne základným vzorom každej kresťanskej rodiny, ktorá zjednotená sviatosťou manželstva a živená Božím slovom a Eucharistiou, je povolaná, aby napĺňala svoje nádherné povolanie a poslanie, aby totiž boli miestom stretnutia s Bohom, miestom formácie vo vzťahoch k Bohu a ľudom, miestom rozlíšenia svojho životného povolania a aby bola aj živou bunkou nielen spoločnosti ako takej, ale aj Cirkvi, ktorá je znamením a nástrojom jednoty pre celé ľudstvo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.