TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Pohľad viery

Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Pohľad viery zdroj foto: pexels.com

Na 4. adventnú nedeľu vám prinášame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora.

„Čím som si zaslúžila, že matka môjho Pána prichádza ku mne?“ (Lk 1, 43).

Našich blízkych ľudí neraz oslovujeme familiárne. Je to prejav dôvery a priazne. Prečo Alžbeta oslovuje svoju mladučkú blízku príbuznú „matka môjho Pána“, a nie napr. Marienka, Majka alebo nejakou inou familiárnou formou?

Odpoveď môžeme hľadať v pohľade viery, ktorým Alžbeta víta Máriu a následne jej hovorí: „A blahoslavená je tá, ktorá uverila, že sa splní, čo jej povedal Pán“ (Lk 1, 45).

Mimochodom - celá prvá kapitola Lukášovho evanjelia sa nesie v znamení viery ako pozitívnej odpovede na Božie pozvanie. V 13. a 14. verši čítame, ako anjel Gabriel povzbudzuje Zachariáša: „Neboj sa, Zachariáš, lebo je vyslyšaná tvoja modlitba. Tvoja manželka Alžbeta ti porodí syna a dáš mu meno Ján. Budeš sa radovať a plesať a jeho narodenie poteší mnohých“ (Lk 1, 13-14).

Zachariáš namietal anjelovi: "Podľa čoho to poznám? Veď ja som starec a moja manželka je v pokročilom veku." Preto mu archanjel oznamuje, že onemie, lebo neuveril jeho slovám, ktoré sa splnia vo svojom čase (porov. Lk 1, 18-20).

Všimnime si v súvislosti s vierou, že v tejto kapitole Lukášovho evanjelia na dvoch miestach nájdeme zmienku o Abrahámovi, ktorého meno znamená „otec všetkých veriacich“ (porov. KKC 1443). Aj Mária aj Zachariáš ho spomínajú vo svojich chválospevoch ako svojho otca vo viere - Mária v chválospeve Magnifikat, keď velebí Pána za milosrdenstvo: ...pamätá na svoje milosrdenstvo, ako sľúbil našim otcom, Abrahámovi a jeho potomstvu naveky;  Zachariáš v chválospeve Benedictus, keď zvelebuje Pána za milosrdenstvo: Preukázal milosrdenstvo našim otcom a pamätá na svoju svätú zmluvu, na prísahu, ktorou sa zaviazal nášmu otcovi Abrahámovi, že nás vyslobodí z rúk nepriateľov...

Udalosť príchodu Božieho Syna na svet nech nás prenikne Božím milosrdenstvom. Veď či pohľad viery na bezbranné Dieťa v jasliach nie je dostatočným dôkazom nesmiernej milosrdnej lásky nášho Boha Otca? A ovocím tejto milosrdnej lásky je radosť, ktorú vidíme na Zachariášovi, aj Márii, aj Alžbete.

Nech nám pohľad viery počas nastávajúcich sviatkov umožní deliť sa o milosrdnú Božiu lásku a rozdávať radosť našim blížnym.

Milosrdenstvo Pánovo ospevovať budem naveky! (porov. Ž 89)

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille sympathique avec terrasse couverte et abri d’auto pour deux voitures.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.