TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Tajomstvo života

Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Tajomstvo života

Na 18. nedeľu v Cezročnom období v liturgickom v roku C vám prinášame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora. 

A ostatným povedal: „Dajte si pozor a chráňte sa všetkej chamtivosti! Lebo aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má“ (Lk 12, 15).

Od čoho závisí život?

Je zrejmé, že všetko hmotné okolo človeka, hoci v jeho vlastníctve, nezabezpečí jeho život. Ba ani naša intelektuálna zdatnosť opierajúca sa o kapacitu mozgu.

Tých štrnásť miliárd buniek našej mozgovej kôry je taký nezmerateľný prameň kombinačných a informačných možností, že všetko doterajšie poznanie a vedomie je len sľubný náznak (porov. Pavol STRAUSS, Úsmev nad úsmevom, s. 201).

Boh je život a jeho tajomstvo možno spoznať iba vychádzajúc z neho: „Ja som prišiel, aby mali život a aby ho mali hojnejšie (Jn 10, 10b).“ Poodhalenie súvislostí tajomstva života nájdeme v jánovskom vyjadrení na začiatku Jánovho evanjelia: „V ňom bol život a život bol svetlom ľudí“ (Jn 1, 4); a na jeho konci: „aby ste vierou mali život v jeho mene“ (Jn 20, 31).  

Božou prirodzenosťou je život, a nie smrť. To, čo v podstate tvorí nemenné ohlasovanie už bezmála dvetisíc rokov, je evanjelium života, ktoré nachádza svoju originalitu v Kristovom zmŕtvychvstaní – konečnom a neochvejnom víťazstve nad smrťou.

A my s hrôzou pozorujeme spoločnosť, ktorá sa vyhlasuje za civilizovanú a rozvinutú, ako sa stále viac zamotáva do kruhu smrti (interrupcie, eutanázie, vojna, samodeštrukcia spoločnosti spôsobená prekrúcaním pravdy a slobody).

Od čoho teda závisí život nás ľudí, život presahujúci našu smrť?

 Od viery: „Ale toto je napísané, aby ste verili, že Ježiš je Mesiáš, Boží Syn, a aby ste vierou mali život v jeho mene“ (Jn 20, 31).

Pri hľadaní iných foriem života vo vesmíre sa vedci usilujú ponajprv zistiť, či na skúmanej planéte jestvuje voda. Voda, ktorá je predpokladom pre život.

Ten, ktorý je darcom živej vody, môže hovoriť iba o živote, a nie o smrti: „Kto je smädný, nech príde, a kto chce, nech si naberie zadarmo vody života“ (Zjv 22, 17b).

Čerpajme túto vodu s radosťou – z prameňov spásy (porov. Iz 12, 3). Amen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar con buhardilla y garaje.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.