TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mareka Forgáča: Ježišove autorské práva

Nedeľné zamyslenie biskupa Mareka Forgáča: Ježišove autorské práva zdroj foto:

Na 26. nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Mareka Forgáča, pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. 

(Mk 9,38-48)

Spomíname si na medializované prípady, keď niekto do svojej záverečnej práce na vysokej škole prebral texty iného autora a nepriznal to. Hovoríme tomu plagiát. Ide o situáciu, keď sú porušené autorské práva; teda keď sa niekto chváli niečím, čo nie je jeho.  

V živote viery je to však trochu inak. Keď apoštol Ján prišiel k Ježišovi a povedal mu, že spolu s ostatnými apoštolmi videl kohosi, kto vyháňal zlých duchov v Ježišovom mene, Ježiš mu pokojne odpovedal: „Nebráňte mu... Veď kto nie je proti nám, je za nás.“ (Mk 9,38-39)

Ježiš si nevyhradzuje autorské právo. Z pohľadu šírenia evanjelia je dôležité, aby čo najviac ľudí na celom svete v Ježišovom mene ohlasovalo dobrú zvesť, a aby sa na meno Ježiš zohlo každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí a aby každý jazyk vyznával: „Ježiš Kristus je Pán!“ (Flp 2,10-11)

Je to výzva pre našu otvorenosť, ktorú nám tak prízvukoval pápež František a v rámci ktorej sa učíme v pokore prijať, že aj tí, od ktorých by sme to vôbec nečakali, môžu v Ježišovom mene uzdravovať svet. Ak by sme sa uzavreli, nepriznali by sme originalitu autora – Ježiša a stali by sme sa plagiátom. No práve v otvorenosti pre druhých sme jedinečným originálom. 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Beautiful semi-detached house project.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.