TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mareka Forgáča: Sme dobrí alebo zlí?

Nedeľné zamyslenie biskupa Mareka Forgáča: Sme dobrí alebo zlí? zdroj foto: pexels.com

Na 22. nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Mareka Forgáča, pomocného biskupa Košickej arcidiecézy.

(Mk 7,1-23)

Je človek vo svojej podstate dobrý alebo zlý? Mnohých filozofov počas celej histórie zaujímala táto otázka. Ale nejde len o filozofovanie, ide skôr o prax. V mravnom živote, vo výchove, v postoji k sebe samému sa dnes často stretávame s tým, že človek nemôže za to, že urobil niečo zlé. Výrazom toho sú slovné formy neosobného typu: „stalo sa...“, „pokazilo sa“, „nepodarilo sa...“

Ale Ježišove slová, ktoré počúvame túto nedeľu, sú veľmi zreteľné a jasné: „Počúvajte ma všetci a pochopte! Človeka nemôže poškvrniť nič, čo vchádza doň zvonka, ale čo vychádza z človeka, to poškvrňuje človeka.“ (Mk 7,15) Teda ľudské srdce je to, čo produkuje zlo. My sme tí, ktorí sú zodpovední za zlo existujúce vo svete. Nie „pokazilo sa...“, ale my sme to pokazili. Pripočítať si vinu na svoje konto je v súlade s evanjeliovou múdrosťou.

Je človek dobrý alebo zlý? Človek je dobrý, lebo je stvorený na Boží obraz, ale je zranený prvotným hriechom. A preto naše srdce je naklonené k tomu, aby z neho vychádzali zlé myšlienky a zlé veci, ktoré nazývame hriechom. „Moja vina, moja vina, moja preveľká vina...“ – to sú slová, ktoré opakujeme pred slávením Eucharistie a ktoré sú cestou k tomu, ako znova v sebe nadobudnúť krásu Božieho stvorenia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Multi-storey house with a room on the ground floor and a garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.