TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Čo treba očistiť v našom chráme?

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Čo treba očistiť v našom chráme? zdroj foto: pexels.com

Na Tretiu pôstnu nedeľu vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Jn 2, 13-25

Ježišovo vystúpenie v chráme, jeho zápal a spravodlivý hnev, zaznamenali všetci štyria evanjelisti. Rozdiel je len v tom, že synoptici – Matúš, Marek a Lukáš – zaradili toto rozprávanie na koniec Ježišovej verejnej činnosti a Ján evanjelista, ktorého úryvok dnes čítame, zaradil túto udalosť na začiatok Pánovho ohlasovania. 
Prečo?  
Vieme, že Ján písal evanjelium ako posledný z evanjelistov. Viac desaťročí v ňom dozrievala biblická inšpirácia, a tento dnešný text drahý pre reformátorov všetkých čias, chcel využiť ako kľúčový s novou silou. 
Kresťania vedeli, že Ježišovo gesto „vyčistenia chrámu“ má prorocký charakter, čo znamená: Toto platí aj dnes – nielen pred dvetisíc rokmi. Ježiš aj dnes chce čistiť „chrámy“ a „náboženské svätyne“. Ježiš koná v línii známych prorokov – Izaiáša, Jeremiáša, Malachiáša... Oni boli vždy kriticky zameraní voči ľuďom aj inštitúciám, ktorí zneužívali moc mysliac viac na svoje dobro, ako na dobro tých, ktorých viedli a ktorým mali slúžiť. Žiaľ, že zlozvyky „mocných“ sprevádzajú niektorých predstavených – v Cirkvi aj vo svete – dodnes. 
Avšak Ježišovo gesto „vyčistenia chrámu“ má prorocký charakter aj pre každého jednotlivca – najmä nábožensky založeného. Lebo nielen Cirkev – inštitúcia je Pánovým chrámom. Božím chrámom je aj veriaci človek. Pavol apoštol napísal kresťanom v Korinte: „Vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha – nepatríte sebe. Draho ste boli kúpení. Oslavujte teda Boha vo svojom tele!“ (1 Kor 6, 19-20).
Ján evanjelista myslel práve na toto. My – veriaci kresťania – sa musíme denne očisťovať od svojich zlozvykov ako sú: tvrdohlavosť, nevľúdnosť, náladovosť, nevernosť, nezodpovednosť, pýcha... Pre toto Ján umiestnil text o očistení chrámu hneď na začiatok verejného účinkovania. 
Prosím, zahľaďme sa na seba... čo je zbytočné, zlé a nemilé v chráme môjho srdca? Čo treba hneď – a to dnes – očistiť a napraviť, aby som bol krásnym Pánových chrámom, v ktorom prebýva Otec, Syn aj Duch Svätý?

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 17.04.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za tých, ktorí v krajinách pod diktatúrou, autoritárskym režimom alebo s oslabenou demokraciou bojujú za základné práva, riskujúc vlastné životy.
  • Úmysel KBS na apríl: Aby sme príkladným slávením Veľkej noci prinášali svetu nádej na víťazstvo Božej pravdy a spravodlivosti.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za Božiu pomoc, aby ma Duch Svätý obdaril milosťou správneho rozlišovania, milosťou múdrosti a Matka Božia, aby ma priviedla na správnu cestu. Ondrej
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre môjho manžela Vladimíra. Mária
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.