TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Kritériá životného rastu

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Kritériá životného rastu zdroj foto: pixabay.com

Na 25. nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Mk 9, 30-37

            Drahí poslucháči, situáciu opísanú v dnešnom evanjeliu si vieme ľahko a dobre predstaviť. Apoštoli nechcú povedať Ježišovi, že sa medzi sebou hádali, kto z nich je väčší. Pred ním sa hanbia takto vystupovať a vystatovať – preto mlčia.

Ale Pán Ježiš túži odmaskovať toho „hluchého a nemého démona“, ktorý si počas hádky apoštolov robil akési miesto v ich srdciach. Tento démon totiž „zatvára srdcia učeníkov“, aby nepočuli vtelené Slovo – Ježiša a nechápali ho.

Vtelené Slovo – Ježiš je láskavé a pokorné; slovo démona je egoistické a pyšné. Ježiš vie, že každý človek túži, aby sa realizoval – a k správnemu rastu do dospelosti sa musí každý zdravo realizovať. Keby sa človek tohto rastu vzdal, dopustil by sa životnej chyby. Človek totiž, ako morálna bytosť, je práve tým, kým sa vedome a postupne stáva.

Tu však Pán Ježiš podáva apoštolom pravé kritériá rastu: To nie je zaujímať sa o prvé miesta, mať veľa materiálnych vecí, silnú moc a veľký potlesk. Naopak: to je túžba opravdivo milovať; tak milovať , ako miloval on, keď sa vložil do služby všetkým maličkým. Toto je veľkosťou samého Boha – inej a väčšej veľkosti niet.

Milí bratia a sestry, prosme Pána – aby sme si osvojili kritériá pravého rastu a opravdivej ľudskej veľkosti, ako nám ich svojím slovom i príkladom predstavil náš Pán.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Wunderschön lichtdurchflutetes 5-Zimmer-Haus, teilweise mit Dachgeschoss.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.