TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: O živej viere

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: O živej viere zdroj foto: pixabay.com
Na 13. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.
 
Evanjelium: Mk 5, 21-43
Dnešné evanjelium je o živej viere.   
„Tvoja viera ťa uzdravila“, hovorí Ježiš chorej žene, a otcovi mŕtveho dievčaťa povie: „Len ver“. Dva rozdielne životné príbehy sú spojené slovami „veriť“, „zachrániť“ a „dotknúť sa“. Tak ukazujú, že „viera“ je „dotykom“ Ježiša, ktorého sila zachraňuje od smrti.  
Žena i dievča symbolizujú nás – všetkých ľudí. Ako? Keď sme vzdialení od Pána strácame život – keď sa ho „dotýkame“, budeme spasení. Náš život totiž spočíva v tom, aby sme Ježiša milovali tak, ako on miluje nás. 
Centrálnou témou dnešného Evanjelia je viera, ktorá je „dotykom “ Ježiša, ktorý zachraňuje. Slovo „dotyk“ sa mnohokrát vyskytuje v evanjeliách. Dotyk predpokladá dôvernú blízkosť a milý kontakt s druhým človekom. Dotyk je základným kameňom komúnie: Kto sa dotýka, je aj dotýkaný. Jestvuje vonkajší aj vnútorný dotyk, ktorý preniká a pretvára srdce. 
Vidíme to na chorej žene, ako krásne jej viera rastie. Viera sa rodí z počúvania Ježiša. Jeho slovo dovoľuje žene prejsť od zúfalstva a vlastnej bezmocnosti k nádeji – k otvoreniu sa jeho moci; najprv sa Ježiša dotýka zozadu a – potom s ním hovorí „tvárou v tvár“. 
Ježiš je Pánom sveta – aj Pánom človeka, ktorý sa chce s ním zjednotiť: cez počúvanie a poslúchanie jeho slova. Odhodlajme sa „počúvať ho“ a tak sa ho živou vierou dotýkať. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.