TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Patrime do pravej vinice

Nedeľné zamyslenie biskupa Mariána Chovanca: Patrime do pravej vinice zdroj foto: pexels.com

Na 5. veľkonočnú nedeľu vám ponúkame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Jn 15, 1-8

Náukové rozprávanie Ježiša o viniči patrí medzi tie jeho najkrajšie. Vinič je prisľúbeným ovocím celej Svätej zeme – Palestíny: vinič dáva nápoj, ktorý rozveseľuje srdce človeka (Ž 104, 15); vinič je symbolom radosti a lásky – toho, čo človek nutne potrebuje k životu, aby bol ľudský. Vinič – víno pripomína „začiatok znamení“, ktoré urobil Ježiš v Káne, keď zjavil seba samého.

 „Ja som pravý vinič, vy ste ratolesti“, hovorí dnes Ježiš všetkým svojim učeníkom. On je „pravým“ čiže „opravdivým“ viničom, na rozdiel od iných, ktoré sú plané a neprinášajú náležité ovocie. Pomocou tejto metafory, ktorá bola Ježišovým poslucháčom blízka, Boží Syn učí o svojom hlbokom zjednotení s tými, ktorí ho počúvajú, priľnú k nemu a zachovávajú jeho slová. Vieme, že vinič a ratolesti sú jednou rastlinou: majú tú istú miazgu a prinášajú to isté ovocie. Kontext Poslednej večere – čas, kedy Ježiš rozpráva toto poučenie – ako aj obraz viniča, ktorý pripomína víno, poukazujú na najkrajšie spojenie človeka a Boha – a to v Eucharistii.

Ježiš dôrazne povedal, že ak niekto „je jeho telo“ a „pije jeho krv“, má večný život, lebo jediný a večný Boh prebýva v ňom, a on prebýva v Bohu (por. Jn 6, 54-58).

Drahí bratia a sestry, bohatstvo a úžitok viniča pripomína požehnanie mesiášskych čias (por. Gn 49, 10-12), ktoré vrcholí v Eucharistii. Nezabúdajme na to!

Prorok Ozeáš (por. Oz 10, 1-3) píše, že Izrael – Boží ľud je viničom; ale čím viac dostáva Božie požehnanie, tým viac na Boha zabúda a viaže sa na márne modly. Prorok Izaiáš (Iz 5, 1-7) spieva o vinici – Božom ľude, na ktorý sa Pán sťažuje pre jeho neveru. Žiaľ, stále sú časy, keď Boží ľud neodpovedá na lásku láskou.

Boh však zostáva verný a nakoniec nájde záľubu vo svojej vinici, ktorá sa s ním zmieri (por. Iz 27, 2-5).

Patrime aj my do „pravej“ vinice, ktorá je podstatne spojená s Pánom – a to nielen v jeho slove, nielen v jeho bratoch a sestrách – ale najmä v ňom samom: čistým srdcom vo svätom prijímaní.   

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.