TopTip

Nedeľné zamyslenie biskupa Stanislava Stolárika: Božie oslovenie človeka je zrozumiteľné

Nedeľné zamyslenie biskupa Stanislava Stolárika: Božie oslovenie človeka je zrozumiteľné zdroj foto: pexels.com

Na 5. nedeľu v období cez rok (C) vám ponúkame zamyslenie Mons. Stanislava Stolárika, rožňavského diecézneho biskupa.

Boh počíta s každým človekom, myslí na každého človeka, každého volá, oslovuje, prichádza mu na pomoc. Boh oslovuje človeka spôsobom, rečou, ktorej môže porozumieť, ak je otvorený, ak je ochotný počúvať Boží hlas. U Šimona, rybára, to bola „reč“ zázračného rybolovu. Šimon – odborník na lov rýb možno s nevôľou poslúchne neznámeho učiteľa, laika v odbore lovu rýb ... ktovie, čo si myslel, keď hádzal siete do jazera. Výsledok, ktorý spôsobilo Ježišovo slovo, vrhá Petra na kolená, k Ježišovým nohám a dobre si je vedomý, že takáto pozícia je správna v Ježišovej blízkosti. Uvedomil si, kým je on sám v porovnaní s Ježišom. A to ešte netušil, že Ježiša spozná viac a že raz za neho nebude váhať zomrieť mučeníckou smrťou. Ježiš nenechá Šimona dlho na zemi. Keď je zrejmé, že tento rybár uznal, že má dočinenia s niekým neobyčajným, ktorého už spontánne nazýva Pánom, Ježiš dvíha Šimonov pohľad do budúcnosti – má sa stať rybárom ľudí. Šimon aj so spoločníkmi sa postarajú o nevyhnutné – pritiahnu lode k brehu, všetko opúšťajú a idú za Ježišom.

Povolanie Izaiáša, o ktorom počúvame v prvom čítaní dnešnej nedele, má iný ráz a podmienky. Ale opäť je to Pánovo slovo, jeho hlas: „Potom som počul Pánov hlas. Hovoril: „Koho mám poslať, kto nám pôjde?“ I povedal som: „Hľa, tu som, mňa pošli.“ Iz 6, 8) 

Nie tak dávno sme slávili sviatok Obrátenia sv. Pavla. Znova, úplne iná situácia. Ale opäť - Pavol počul Pánov hlas, zaznelo mu jeho slovo... (Sk 22,3-16) A jeho život nabral úplne iný smer.

Pán oslovuje každého človeka. Každého v jeho podmienkach, rečou, ktorej môže porozumieť. Treba len otvorenosť, ochotu počúvať, ale aj vytvárať si podmienky ticha, aby Pán mohol hovoriť. Je treba naučiť sa počúvať Pánov hlas. Potom človek postupne nadobudne schopnosť rozlišovať Pánov hlas v spleti rôznych hlasov, naučí sa rozlišovať. Dokáže zachytiť denne oslovenia, ale aj tie, cez ktoré si Pán chce človeka viesť možno aj k radikálnejšej zmene života, keď ho povoláva k životnému povolaniu alebo mu ukazuje svoje plány aj neskôr.

Nikto by si nemal myslieť, že je bezvýznamný, nepotrebný. Každý jeden človek je jedinečný, Bohom chcený, vzácny v Božích očiach a potrebný. A všetci spolu tvoríme mozaiku koruny Božieho stvorenstva.

Je potrebné počúvať Boží hlas, otvárať sa pre pochopenie na Božie výzvy a napĺňať Boží plán. Ako pápež, ako biskup, kňaz, zasvätený, angažovaný laik, manžel, manželka, otec, mama, mladý človek, dieťa, ako zdravý, chorý, jednoduchý, učenec, .... ako každý jeden povolaný Bohom k jedinečnej a neopakovateľnej životnej úlohe. A s Božou pomocou, ktorá nám nikdy nebude chýbať, prinesieme úrodu – tú ktorú od nás čaká Boh, ktorú potrebujú ľudia, dnešný svet.   

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Einfamilienhausprojekt für eine 5-6-köpfige Familie.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.