TopTip

Nedeľné zamyslenie: Boh nám zveruje úlohy

Nedeľné zamyslenie: Boh nám zveruje úlohy zdroj foto: pexels.com

Na 33. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Radovana Pavlíka, riaditeľa PRE LUMEN, n.o.

Drahí poslucháči Rádia LUMEN,

Talent bol stará peňažná hodnota. V tejto súvislosti mi napadá príbeh, ktorý sa dotýkal peňazí. Jeden kňaz bol preložený do farnosti v dedine neďaleko veľkého mesta, do ktorej chodieval mestský autobus. O niekoľko dní neskôr išiel autobusom do mesta, aby si tam niečo vybavil. Zaplatil vodičovi za lístok, a keď sa posadil, zistil, že mu vodič vrátil o niekoľko drobných navyše. V jeho mysli začal boj. Jedna polovica mu hovorila: „Vráť tie drobné, nie sú tvoje." Ale druhá namietala: „Veď je to len pár drobných, tak prečo by si sa mal znepokojovať? Autobusová spoločnosť má obrovský obrat a toto pre ňu nič neznamená. Vezmi si to ako Boží dar a choď pokojne ďalej."
Keď prišiel čas, aby kňaz vystúpil, podal vodičovi tie peniaze a povedal mu: „Vrátili ste mi priveľa." Vodič mu s úsmevom odpovedal: „Vy ste tu nový, že? Premýšľal som, či by som mal začať chodiť do vášho kostola, a preto som sa rozhodol vyskúšať, ako budete reagovať, keď vám vrátim peniaze navyše.“ Keď kňaz vystúpil z autobusu, musel sa chytiť prvej lampy, aby nespadol, a povedal: „Bože, skoro som za niekoľko drobných predal Tvojho Syna."

Pasáž Evanjelia z dnešnej nedele je tiež „o peniazoch“ a môže v nás vyvolať viacero otázok: Prečo sluhovia nedostali rovnaké množstvo talentov? Prečo majú rôzne schopnosti? 
Po návrate požaduje pán od nich vyúčtovanie. Táto scéna nám často pripomína smrť, posledný súd, pred ktorý sa jedného dňa postavíme, a ktorý so strachom očakávame kvôli budúcemu trestu. 

Ale to je nesprávna predstava o Bohu. Akoby pod rúškom veľkorysosti bol v skutočnosti tým najpomstychtivejším zo všetkých otcov. Lenže skutočným problémom toho sluhu, ktorý skryl jemu zverený talent, je motivácia jeho správania sa. Prefíkaný a lenivý sluha verí vo falošného Boha. Neverí v pravého Boha, Otca Ježiša Krista, ale v modlu vytesanú ľudskými rukami. 

Pod talentom dnes rozumieme skôr nadanie ako peňažnú hodnotu. Hovoríme o talente na šport, hudbu, vedu. Tieto talenty sme dostali od Boha s istým úmyslom. Preto sme povinní ich rozvíjať podľa Božej vôle. V živote nám však Boh zveruje aj úlohy, ktoré máme plniť. Sme za ne a ich splnenie zodpovední. Každá práca, aj tá najmenej zaujímavá, môže spôsobiť mnoho dobra i zla. Aj zverená práca je teda talentom, o ktorom hovorí Evanjelium.

Každý hmotný alebo duchovný dar, ktorý dostaneme od Pána, má slúžiť iným, najmä slabým, zraniteľným a odmietnutým. A takých ľudí je okolo nás veľa.

Podľa Svätého Otca Františka Pán nám pripomína, že život je cesta k večnosti, pretože tu nemáme trvalé miesto, ale hľadáme budúcnosť. „Z tohto pohľadu sa každý okamih stáva vzácnym: musíme žiť a konať, pracovať, konať dobro na tejto zemi so srdcom túžiacim po nebi,“ hovorí pápež František.


Viem aké dary som dostal od Boha?
Využívam prirodzené dary pre službu ľuďom?
Je moja práca službou iným?
Koľko talentov som si nechal len pre seba?
Za koľko drobných, ktoré som si nechal pre seba, som predal Ježiša?

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.