TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Čím sa previnil boháč?

Nedeľné zamyslenie: Čím sa previnil boháč? zdroj foto: pexels.com

Na 26. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Dudu.

Obsahom nedeľného evanjelia je Ježišovo podobenstvo o boháčovi a Lazárovi (Lk 19-31). Keď zomreli, boháč šiel do pekla a Lazár do neba. Čím boháč zhrešil? Ježiš mu v podobenstve nevytýka, že je zlodejom, že k majetku prišiel podvodom alebo nečestne. Za čo to peklo? Indície sú dve. Za to, že pri bráne jeho domu líhal Lazár a on si ho neráčil všimnúť. A tiež za to, že sa nezaujímal a nestaral o svoju situáciu po odchode z tohto sveta. Ak by sme chceli obidve indície bagatelizovať, nemali by sme to robiť, lebo obidve naznačujú v prípade boháča niečo závažnejšie. Prvá indícia naznačuje, že boháč bol nielen veľký egoista, ale mu chýbal akýkoľvek etický cit vykonať niečo dobré. Ak by dal Lazárovi čo i len najesť, z jeho bohatstva by vôbec neubudlo. Ale on nemá v sebe cit ľútosti, milosrdenstva voči nikomu, azda iba voči sebe samému. Bol to jeden „egoistický robot“. Všimnite si, že Ježiš mu nedal ani len meno, on, ktorý každého pozná po mene.

A to, že sa nestaral o svoju situáciu po odchode z tohto sveta znamená, že mu nielen chýbal pocit ohrozenia, ale musel žiť v bubline nejakej falošnej istoty, ktorú v ňom spôsobil jeho majetok. Takéto bubliny falošnej istoty môžu v človeku narásť do tak veľkých rozmerov, že vypudia z duše človeka samého Pána Boha. A tak človek opúšťa Pána Boha a nahrádza ho svojim majetkom. V podstate je to hriech proti prvému prikázaniu Dekalógu: nebudeš mať iných bohov!

Aké je teda posolstvo nedeľného evanjelia? Všetci sa usilujme pripomínať Pánu Bohu svoje meno. Nech naše meno Pán Boh nikdy nevyhodí zo svojej pamäti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 03.08.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.