TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Cirkev a škandály kňazov

Nedeľné zamyslenie: Cirkev a škandály kňazov zdroj foto: pexels.com

Na 14. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Dudu.

„Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu“ (Lk 10,3)

Keďže je to nedeľné zamyslenie, treba sa nad týmito Ježišovými slovami zamyslieť v kontexte súčasnej doby. Áno, potrebujeme duchovných pastierov, ale zároveň konštatujeme, že niečo sa tu s kňazmi deje. Ako mohli morálne poklesky a hriechy kňazov dosiahnuť toľkých rozmerov? (porov. Benedikt XVI., Cirkev a škandál sexuálneho zneužívania, in: NoHo 2, 2019, s. 56). A súhlasím aj s jeho diagnózou: kríza viery. „Prvý a základný dar, ktorý nám ponúka viera spočíva v istote, že Boh existuje“ (tamtiež, s. 60). A súhlasím aj s jeho návrhom, ako problém riešiť. Rast vo viere je našou úlohou, inej cesty niet.

Druhú skutočnosť, ktorú ponúkam na zamyslenie, sú pomyselné štyridsiatky (40 rokov putovali Židia po púšti z Egypta do zasľúbenej krajiny; 40 rokov trvala komunistická diktatúra a podobne). Štyridsať rokov znamená približne jednu generáciu. Môžeme dúfať, že rok 2030 bude prelomovým aj v Cirkvi? A že sa „karta“ obráti k dobrému? Nevieme to povedať s istotou, ale sú tu silné znaky, že začíname žiť prelomové časy. Nasvedčujú tomu dokumenty Benedikta XVI. O najzávažnejších deliktoch  (2010), i Františka Ako milujúca matka (2016) alebo Vy ste svetlo sveta (2019). Sú to tak závažné dokumenty, ktoré silne naznačujú v Cirkvi kurz zmeny. A vždy, keď zmena začala „zhora“, bola úspešná.

Tento vývoj v Cirkvi, aj keď je bolestný, je zároveň nádejný. Je nádejný pre cirkevné spoločenstvá, že k nim prídu dobrí kňazi, je nádejou pre ozajstné kňazské povolania, že pokojne svoje povolanie budú môcť realizovať v prostredí viery. Preto sa pokojne môžeme modliť, ako nás Pán vyzýva: Proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu!

Dovoľte mi pripomenúť aj posmeľujúce slová sv. Jána Pavla II. „nebojte sa“. I slová Benedikta XVI., ktoré vysvetľujú, kde pramení sila Cirkvi: „Cirkev nie je vaša, nie je moja, je Kristova“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 03.08.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.