TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Čo očakávame?

Nedeľné zamyslenie: Čo očakávame? zdroj foto: pexels.com

Na 1. adventnú nedeľu vám prinášame zamyslenie o. Pavla Jurčagu, náboženského redaktora Rádia LUMEN. 

Ťažko nájsť dnes človeka, ktorý by niečo neočakával. Dieťa čaká na návrat rodičov. Študent na nové vedomosti. Zaľúbený na svoju lásku. Rodičia čo vyrastie z ich dieťaťa. Očakávame na zmenu kurzu v banke. Očakávame zmenu počasia. Očakávame úspech. Očakávame zlepšenie, napríklad zdravia. Očakávame aj chvíľu stretnutia s Bohom, svojim Sudcom? A práve na túto aktuálnu tému týkajúcu sa každého človeka bez rozdielu nás upozorňuje Ježiš: „Bdejte teda, lebo neviete v ktorý deň príde váš Pán“ (Mt 24,42)

Začíname nový cirkevný rok. Často vieme poznamenať, že každým dňom sme bližšie k hrobu, skutočne každým dňom sme bližšie k Bohu. Je to memento s ktorým vstupujeme do budúceho roka, do prvej časti tohoto roka adventu. Čo očakávame? Ježiš hovorí: „Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu“ (Mt 24,43). Ježiš jasne hovorí čo máme očakávať a čo od nás právom čaká. Byť vždy pripravený. „Bdejte teda, lebo neviete v ktorý deň príde váš Pán“ (Mt 24,42). Je správne, že v začínajúcom advente počujeme výzvu “bdejte“!

Advent je zvlášť milé obdobie. Pripomína a pripravuje na stretnutie s Bohom. Pripomína nám historický advent, keď proroci, králi, učitelia národa, najmä Ján Krstiteľ pripravovali vyvolený národ na očakávaného Mesiáša. Cirkev nám liturgickým adventom pripomína udalosti ktoré sa udiali pred narodením Pána Ježiša a pripravuje nás na najkrajšie sviatky roka. Advent má aj tretí význam. Pripomína nám a pripravuje nás na naše osobné stretnutie s Ježišom Kristom, ale už ako naším Sudcom a to vo chvíli našej smrti a taktiež na konci sveta, keď príde ako Sudca živých i mŕtvych. Advent je pre nás čas bdenia a očakávania, „lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete“ (Mt 24,44). Nie je rozhodujúce kedy a za akých okolností, nie je potrebné sa znepokojovať, čo bude tomu predchádzať, ale rozhodujúce bude ako nás nájde pripravených, ako budeme žiť slová „buď Tvoja vôľa“ (Mt 6,10).

Čítania a evanjeliá adventných nedieľ sú plné očakávania a túžob. Očakávame slávenie pamiatky Pánovho príchodu a očakávame aj jeho druhý príchod. V advente vďačne počúvame slová proroka Izaiáša, ktorý tak nádherne prorokoval o Mesiášovi. Advent obsahuje očakávanie splnenia i prísľub; zahrňuje v sebe minulosť i budúcnosť, od minulosti upiera svoj zrak k budúcnosti. Chystáme sa prijať najvzácnejšieho hosťa. Na zem ešte predtým nevstúpila noha takej významnej osobnosti, na príchod akej nás chce vyzvať dnešné sväté evanjelium.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.01.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby sa kresťania, príslušníci iných náboženstiev a všetci ľudia dobrej vôle zasadzovali za mier a spravodlivosť vo svete
  • Úmysel KBS na január: Aby si každý z nás uvedomoval, že jednota medzi kresťanmi je podmienkou účinnejšieho svedectva o Božej láske
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie strýka Vincenta. Damián
  • Za operáciu mamy Betky a Božie požehnanie za rodinu. Leonard
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.