TopTip

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Hlas v púšti

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Hlas v púšti zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu pred osvietením vám ponúkame zamyslenie vladyku Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie.

Evanjelium sv. Marka začína obrazom púšte z ktorej zaznieva hlas „Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky!“ Je to istým spôsobom paralela k obrazu zo začiatku sveta, keď zem bola pustá a prázdna, a do tmy, ktorá bola nad priepasťou zaznelo Božie slovo. Vtedy znel Boží hlas priamo, a slovo, ktoré tak znelo tvorilo svet i všetky jeho časti. Teraz, na začiatku tohto nového veku, znie sprostredkovane, cez Božieho posla, ktorý oznamuje príchod Pánov a to čo má človek zo svojej strany urobiť, aby sa pripravil na jeho príchod.

Jánova postava, reč a spôsob života spĺňajú aj tradičné vonkajšie kritériá pochopiteľné jeho súčasníkom – Boží muž, žijúci asketickým životom, muž púšte, muž ohnivo vyzývajúci k vonkajším úkonom pokánia, karhajúci hlas Jahveho.

Ohlasuje však príchod kohosi, kto bude krstiť nie vodou ale Božím Svätým Duchom.

Tento ohlásený Pán vlastne už prišiel – prišiel v skrytosti Betlehemského dieťaťa, žije do svojich tridsiatich rokov v skrytosti Nazareta a jeho rodáci ho poznajú ako „syna tesára“. Ten, ktorý je skutočne „Pánom a Bohom“ práve pre túto svoju  „novosť“ a „odlišnosť“ ostáva skrytý očiam sveta – a dáva sa spoznať len tým, ktorý na neho vzhliadnu očami viery. Ján ho spoznal medzi prichádzajúcim zástupom. Chápe, že jeho čas sa naplnil, že prichádza ten, ktorý je neskonale mocnejší, ktorému nie je hoden ani rozviazať remienok na obuvi.

A čo ja? Som ochotný a schopný prijať túto Božiu „novosť“, ktorá ide aj poza všeobecné očakávania a vonkajšie znaky? Pane, daj aby som ťa poznal i v púšti každodennosti i v zástupe, v zhluku osôb, udalostí a dejov, keď ku mne pristúpiš, aby som sa ti mohol s úctou a pokorou pokloniť.

Nedeľné čítanie v byzantskom obrade: (Mk 1, 1-8)

Začiatok evanjelia Ježiša Krista, Božieho Syna. U Prorokov je napísané: „Hľa, posielam svojho posla pred tvojou tvárou a on ti pripraví cestu. Hlas volajúceho na púšti: ‚Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky!’” Ján bol na púšti, krstil a hlásal krst pokánia na odpustenie hriechov. Prichádzala k nemu celá judejská krajina i všetci Jeruzalemčania. Vyznávali svoje hriechy a dávali sa mu krstiť v rieke Jordán. Ján nosil odev z ťavej srsti a okolo bedier kožený opasok. Jedával kobylky a lesný med. A hlásal: „Po mne prichádza mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden ani zohnúť sa a rozviazať mu remienok na obuvi. Ja som vás krstil vodou, ale on vás bude krstiť Svätým Duchom.”

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.