TopTip

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Očistení a pritom nevďační

Nedeľné zamyslenie Cyrila Vasiľa: Očistení a pritom nevďační zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu 27. týždňa po päťdesiatnici v byzantskom obrade vám ponúkame zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa.

Biblický text: Lk 17, 12-19

V tom čase, keď Ježiš vchádzal do ktorejsi dediny, išlo oproti nemu desať malomocných mužov. Zďaleka zastali a hlasne kričali: „Ježišu, učiteľ, zmiluj sa nad nami!” Keď ich uvidel, povedal: „Choďte, ukážte sa kňazom!” A ako šli, boli očistení. Len čo jeden z nich spozoroval, že je uzdravený, vrátil sa a veľkým hlasom velebil Boha. Padol na tvár Ježišovi k nohám a ďakoval mu; a bol to Samaritán. Ježiš na to povedal: „Neočistilo sa ich desať? A tí deviati sú kde? Nenašiel sa nik okrem tohto cudzinca, čo by sa bol vrátil a vzdal Bohu slávu?” A jemu povedal: „Vstaň a choď, tvoja viera ťa uzdravila.

Zamyslenie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie:

Malomocenstvo, nákazlivá choroba, vyčleňovalo človeka zo života občianskej spoločnosti.

Hriech vyčleňuje človeka zo spoločenstva cirkvi. Kristus prišiel, aby nás očistil a uzdravil, nielen telesne, ale predovšetkým duchovne. Robí tak aj v sviatosti zmierenia, - a tu je istá paralela s dnešným evanjeliom. Aj dnes hovorí ľuďom zaťaženým hriechom: „Choďte, ukážte sa kňazom!“

Nezabudnite ale pri tomto očistení vzdať vďaku Bohu.

Staré latinské príslovie hovorí: Dixisti ingratus dixisti omnia malum – Keď si o niekom povedal, že je nevďačný povedal si o ňom to najhoršie.  Tento citát a pravda v ňom obsiahnutá sa zdajú byť tým najlepším komentárom k dnešnému evanjeliu o uzdravených malomocných, ktorí sa za svoje uzdravenie nepoďakovali, nevzdali slávu Bohu. Pán Ježiš aj v tomto prípade upozorňuje na to, že často väčšiu vďačnosť prejaví práve ten človek, od ktorého by to niekto najmenej očakával. „Samaritán“ bol považovaný za cudzinca, nepriateľa a po náboženskej stránke za heretika. Možno práve preto uznal s väčšou vďačnosťou Božie dielo.

Ostatní sú príliš zaujatí sami sebou – nebudú strácať čas vďačnosťou.

A ako je to so mnou? Som vďačný Bohu?

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.