TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Dialóg, ktorý nepreruší ani smrť

Nedeľné zamyslenie: Dialóg, ktorý nepreruší ani smrť

Na sviatok sv. Cyrila a Metoda vám prinášame zamyslenie Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

„Vyslyš moju modlitbu a zachovaj svoje verné stádo, na čelo ktorého si postavil mňa, svojho nesúceho a nehodného sluhu“ (Život Konštantína,18). Týmito slovami sa na sklonku života modlil svätý Cyril. Prednášal slová modlitby vo chvíli, keď cítil, že sa blíži čas jeho odchodu do večného príbytku. Hovorí sa, že keď má zomierajúci možnosť povedať pár viet, nehovorí zbytočne. Povie to, čo je najdôležitejšie a čo sa má uchovať ako spomienka na neho.

Svätý Cyril sa modlil za jednotu. Uvedomoval si, že on je len nehodný sluha a pastier stáda, no Pánom je Boh. On neopúšťa svoj ľud. Tak nás o tom presvedčil aj Ježiš, keď v dnešnom evanjeliu uisťuje jedenástich učeníkov, že zostáva s nimi „po všetky dni, až do skončenia sveta“ (Mt 28, 20).

Svätí Cyril a Metod, pastieri našich slovanských predkov, vedeli, že tu nebudú stále. No po ich odchode do večnosti, spomienka na nich pretrváva. Okrem diela, ktorým obohatili našu kultúru a literatúru, zanechali nám ešte jeden vzácny dar – modlitbu. Svätý Cyril sa pred smrťou modlí. Ukazuje nám spôsob dialógu, ktorý nemôže byť prerušený ani smrťou. V dnešnej dobe technologických poznatkov sa stretávam s poruchami, stratou signálu, preťaženou sieťou či nedoručenými správami a neprijatými hovormi. Toto pri modlitbe nehrozí.

Jedenásti učeníci po Ježišovom vystúpení do neba ohlasujú jeho učenie a odovzdávajú ho spoľahlivým ľuďom, ktorí sa majú stať vodcami a ochrancami v kresťanských komunitách. Majú byť učiteľmi viery. Tak o tom referuje aj svätý Cyril: „Lebo je to tvoj dar, že si nás nehodných prijal na hlásanie evanjelia svojho Krista, kým povzbudzujeme na dobré skutky a robíme, čo je milé tebe“ (Život Konštantína,18).

Dnešný deň chceme modlitbou pamätať na našich predkov, ktorí nám odovzdali vieru a uchovali ju čistou – takou, aby bola pre nás pokladom, ktorý obsahuje Ježišove slová.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 15.08.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
  • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.