TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Dnes sa Ježiš obracia na nás

Nedeľné zamyslenie: Dnes sa Ježiš obracia na nás

Na 3. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie o. Pavla Jurčagu, náboženského redaktora Rádia LUMEN. 

Bratia a sestry! Na jar 1976 bol na základe zvláštneho pápežského povolenia vysvätený za kňaza Cesare Bisogni, 19-ročný študent teológie v Turíne, ktorý bol smrteľne chorý na rakovinu kostí. Keď mu v októbri 1974 povedali diagnózu, že choroba je nevyliečiteľná a má pred sebou veľmi krátky život, mladý študent teológie veľmi prosil, aby sa pred smrťou mohol stať kňazom. Jeho prosbu predložil pápežovi Pavlovi VI. kardinál Pellegrino, turínsky arcibiskup. On sám potom udelil smrteľne chorému kňazské svätenie v rodinnom dome. O niekoľko dní mladý primiciant počul volanie: „Tvoj čas kňaza sa skončil – zostúp z javiska života...“ Iba niekoľkodňové kňazstvo, ale naplnené najbohatším obsahom: Obetujúcou sa, ukrižovanou láskou. Božie cesty sú nevyspytateľné! Boh si privádza ľudí na miesta, kde ich chce mať, často po neobyčajne zložitých cestách. Používa sily prírody, počíta s ľudskými vlastnosťami, ba aj s ľudskými chybami. Pán Ježiš v dnešnom evanjeliu hľadá spolupracovníkov. Jeho nábor nepozná nijaké inzeráty, nijaké ponuky, nijaké pracovné podmienky. Je to iba jedna jediná veta: „Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí“ (Mt 4,19). 

Výsledok tej vety je ohromujúci: Pozvaní hneď zanechali siete, loďku, otca a šli za ním.
Ako je to možné? Ani sa len neopýtali: „Čo to znamená nasledovať ťa?“ Alebo: „Aké to budú povinnosti?“ Alebo: „Čo z toho budem mať?“ Hneď v tej chvíli šli za ním. V Ježišovom hlase bolo zrejme silné Božie volanie a oni boli schopní počuť toto Božie volanie. Na takýchto jednoduchých ľudí sa Ježiš obrátil so svojou výzvou. Neobrátil sa na farizejov, ktorí boli učení a namyslení, ani na zákonníkov, ani na Nikodéma, ktorý bol členom židovskej veľrady, ani na mladíka, ktorý mal veľké bohatstvo a nevedel si život inak predstaviť. Obrátil sa na skromných rybárov, ktorí prežívali dlhé hodiny a celé noci na mori v tichom premýšľaní o Bohu. Tí jediní vedeli v Ježišovom slove počuť Božie volanie.

Dnes sa Ježiš podobne obracia na nás. Len tí, čo sú skromní, ako voľakedajší rybári, sú schopní počuť v Ježišovom hlase Božie volanie. Čo hovorí Pán v Matúšovom evanjeliu? Vraví takto: „Každého, kto mňa vyzná pred ľuďmi, aj ja vyznám pred svojím Otcom, ktorý je na nebesiach.“ Tieto Ježišove slová platia pre nás všetkých. Všetci máme apoštolovať pre Ježiša. Niektorí ako kňazi, iní ako laickí apoštoli. Aby sme sa však neľakali tejto povinnosti, pripomeňme si, že za laickým apoštolátom netreba odísť z domu, z rodiny, zo zamestnania a z pracoviska kamsi ďaleko do sveta. Práve naopak: tam, kde žijeme, kde sa odohráva náš každodenný život, tam má svietiť naše svetlo pred ľuďmi, aby videli naše dobré skutky a oslavovali Nebeského Otca. 
Táto nedeľa, ktorú budeme prežívať, bude slávená ako nedeľa Božieho Slova. Bola ustanovená pápežom Františkom v roku 2019 na základe apoštolského listu Aperuit illis. Má byť dňom oslavy, štúdia a šírenia Božieho Slova. Kňazi sa majú vo svojich príhovoroch zamerať na normatívnu hodnotu Božieho Slova a poukázať na dôležitosť čítania, rozjímania a dennej modlitby s Božím Slovom. Pán Ježiš aj nám, rovnako ako apoštolom, otvára myseľ, aby sme porozumeli Písmu a povzbudzuje nás, aby sme mu zhromaždení v jeho mene prednášali svoje prosby… V spoločných modlitbách veriacich sa modlíme: Ježišu, Božie Slovo, pomáhaj svojej Cirkvi, aby aj v dnešných časoch ohlasovala evanjelium s odvahou a horlivosťou apoštolov... Nech sa tak stane… Amen. 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.