TopTip

Nedeľné zamyslenie emeritného arcibiskupa Jána Babjaka: Viera v Boha otvára oči duše

Nedeľné zamyslenie emeritného arcibiskupa Jána Babjaka: Viera v Boha otvára oči duše zdroj foto: pexels.com

Na Nedeľu o slepom v byzantskom obrade vám prinášame zamyslenie emeritného arcibiskupa Jána Babjaka. 

Život človeka je najväčším Božím darom. Lenže v živote nemôžeme stihnúť všetko, čo by sme chceli, ale mali by sme stihnúť to podstatné: dobre sa pripraviť na večnosť. Veď pred nami je život bez konca, ktorý bude šťastný a plný Lásky s Bohom, alebo hrozne nešťastný bez neho.

Podstatou evanjeliového príbehu o uzdravení slepého od narodenia je to, že všetci máme byť uzdravení od duchovnej slepoty, od choroby duše, od hriechov. Musí nám ísť o naše duchovné zdravie, o náš úprimný vzťah k Pánu Bohu, lebo všetci k nemu smerujeme, či v neho veríme, alebo neveríme, či sa s ním chceme, alebo nechceme stretnúť.

Dospelí ľudia vedia, že s pribúdajúcimi rokmi sa blížia k smrti tela. Mnohí si kladú otázku čo bude ďalej po smrti? Viera nás učí, že po smrti bude jedno veľké stretnutie so Stvoriteľom – tvárou v tvár, ktoré rozhodne o našej večnosti. Vtedy sa ozaj otvoria oči všetkým, ale pre niektorých to bude žiaľ, už neskoro. Lebo kým žili v pozemskom živote, nemali o Pána Boha záujem, neusilovali sa ho spoznať, nechceli ho milovať, slúžiť mu a neusilovali sa konať dobro svojim blížnym. Nekládli si dôležitú a podstatnú otázku: „Čo mám robiť, aby som bol spasený?“ Treba vedieť, že tí, ktorí nemali záujem o Pána Boha, nebudú mať váhu dobrých a záslužných skutkov pre nebo, preto im žiaľ, spása unikne. Pokiaľ sme na zemi, je ešte stále čas obrátiť sa k Bohu a využiť zvyšný čas svojho života na spoznávanie Boha, na konanie dobra a na usmernenie svojho života tým správnym smerom.

Preto je potrebné, aby sme všetci boli vidiaci ľudia a nie slepí. Nemyslím iba na telesný zrak, ale myslím na zrak duše. Duchovne slepí ľudia vidia veľa nedostatkov u druhých, chceli by ich zmeniť podľa svojho vkusu, ale nie sú schopní vidieť svoje chyby, svoje choroby duše, svoje hriechy. Preto sú nespravodliví, preto posudzujú, kritizujú a vyvyšujú sa nad druhých. V ich srdci vládne pýcha a tá ich robí duchovne slepými.

Veriaci vidíme, aká je dôležitá viera v Boha, lebo nám otvára očí duše. Umožňuje nám dobre žiť a správne pristupovať ku všetkému v tomto živote. Vážme si dar života a vážme si aj dar viery. Vážme si všetkých hrdinov viery a žime tak, aby sme k nim patrili aj my. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.