TopTip

Nedeľné zamyslenie: Keď učeníci nepochopili Ježiša

Nedeľné zamyslenie: Keď učeníci nepochopili Ježiša zdroj foto: pexels.com

Na 18. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

Sú dve slová, ktoré nás sprevádzajú dnešným úryvkom: zhromaždenie a rozdelenie. Najskôr dochádza k zhromaždeniu ľudí. Zástupy prichádzajú za Ježišom na pusté miesto. Jedná sa o veľký zástup. A potom prichádza rad na delenie sa s chlebom. Bez delenia by sa niektorým neušiel ani kúsok a zostali by hladní.

Učeníci sú aktívni v zlom i v dobrom zmysle. Najskôr nepochopili Majstrovu túžbu po jednote. On zhromažďuje a oni chcú rozdeliť: „Rozpusť zástupy, nech sa rozídu do dedín kúpiť si jedlo“ (Mt 14, 15). Našťastie sa neskôr stávajú Pánovými pomocníkmi – učeníci rozdávajú chleby zástupom (verš 19).

S chlebom sa spája aj štvrtá prosba v modlitbe Otče náš: „Chlieb náš každodenný daj nám dnes“ (Mt 6, 11). Nehovorí sa o zázračnom pokrme, ako by sa to očakávalo aj v úryvku dnešnej nedele. Ježiš nerozmnožuje chlieb, aby ľudia mohli potom hovoriť o zázraku. Chlieb je každodenná súčasť, každodenná potreba – daj nám dnes. Týka sa toho, čo každý z nás potrebuje na to, aby dennodenne mohol žiť, veriť, ísť za Ježišom. 

Nie sú to učeníci, ktorí rozmnožujú chlieb, ani zhromaždený zástup. Robí tak Ježiš. Jemu vďačíme za každodenné veci. Preto je aj na mieste modlitba: „Ďakujeme ti, všemohúci Bože, za všetky tvoje dobrodenia.“ Nič nechýba, ak je to robené v mene Boha. Pán vzal päť chlebov, pozdvihol oči k nebu a dobrorečil. Nasýtil sa veľký zástup bez ohľadu na to, že si delili len spomínaných päť chlebov. Aj to málo, ktoré je s láskou podarované pre zhromaždených, je postačujúce pre každého, keďže sa to s láskou aj rozdelilo. Zhromaždenie a rozdelenie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.