TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Komu zaklopete o polnoci?

Nedeľné zamyslenie: Komu zaklopete o polnoci? zdroj foto: pexels.com

Na 17. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie o. Martina Kramaru, hovorcu KBS.

Čo by sa muselo stať, aby ste šli o polnoci klopať niekomu na dvere? Väčšina ľudí by asi povedala, že by muselo ísť o život. Alebo by sa muselo diať čosi veľmi vážne: inak by sme to nespravili. Veď rušiť o polnoci, to sa normálny človek odváži len v hraničnej situácii. A istotne to neurobí často. Pravdupovediac, neviem si predstaviť, že by ma niekto budil v noci s tým, že mu prišla návšteva, a potrebuje požičať tri chleby. Samozrejme, žijeme v iných okolnostiach. Nielenže u mňa tie tri chleby nenájdete, ale asi by som si pomyslel, že ak tá návšteva nevie vydržať do rána, sú tu predsa autá! Existujú otvorené benzínky alebo večierky, zájdite si tam! Ťažko sa dokážeme presne vžiť do toho, čo Ježiš opisuje v evanjeliu. Dnes by sa neodbytný sused možno dočkal policajnej hliadky, ktorú by na neho ten druhý zavolal. Iba žeby... Iba žeby to bol jeho dobrý priateľ. Taký, s ktorým preskákali dobré aj zlé. Najlepšie aj najhoršie. Ktorý azda pohundre, ale napokon pre priateľa urobí všetko. Lebo vie, že ten druhý preňho takisto: keď bude treba, bude aj život riskovať, aby mu pomohol. Kto si vybudoval takéto priateľstvo, má vzácny poklad. Myslím, že aj o tomto by sme mohli uvažovať, keď čítame Božie Slovo 17. nedele. Abrahám v ňom naliehavo prosí Boha, a Kristus vyzýva učeníkov, aby sa nebáli naliehavo modliť. Netreba však opomenúť vzťahy, ktoré boli súčasťou tejto modlitby: vzťahy založené na plnej disponibilite, na hlbokom priateľstve, na obetavej ochote. Práve na základe celoživotného dôverného vzťahu s Bohom môže Abrahám "zjednávať" počet spravodlivých pre Sodomu - a priateľ v Ježišovom evanjeliu klopať na dvere o polnoci. Je tam životné poznanie. Nejde len o zištnú, jednostrannú požiadavku, keď človek práve čosi potrebuje. A ďalšia vec, ktorá by nemusela uniknúť našej pozornosti: Abrahám prosí za druhých. Priateľ klopajúci na dvere nepýta chlieb pre seba. Povedané dnešným jazykom: neriešia seba samých. Ježiš nás pozýva modliť sa, ba naliehať v modlitbe. Zároveň však naznačuje, aby sme s Bohom vytvárali hlboký, celoživotný vzťah. A to práve na základe pravidelnosti, stálosti a vytrvalosti v modlitbe, pri ktorej nehľadíme len na seba, ale máme srdce otvorené pre druhých. Kto takto prosí, dostane. Kto hľadá, nájde. Kto klope, tomu otvoria.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 05.04.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za mamku, ktorá má dnes narodeniny a za celú rodinu, od ktorej som odlúčená kvôli pandémii. Andrea
  • Za pokoj v rodine mojej sestry Miroslavy. Peter
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.