TopTip

Nedeľné zamyslenie: Kristus je kráľom veriacich i neveriacich

Nedeľné zamyslenie: Kristus je kráľom veriacich i neveriacich zdroj foto: pexels.com

Na 34. nedeľu v Cezročnom období (nedeľu Krista Kráľa) vám prinášame zamyslenie Ľubomíra Majtána, tajomníka žilinského diecézneho biskupa.

Ježiš, ako dobrý pastier, neustále zhromažďuje ovce. To je zmyslom stáda – aby bolo spolu. Je tak citlivý na „osud“ každej ovečky, že i tú stratenú vyhľadá a chce, aby sa opäť vrátila do stáda. Tam bude s ostatnými a bude v bezpečí. Ježiš má neustálu snahu spájať do jedného stáda: počas života, i pri poslednom súde. On je verný až do konca. Neopúšťa zverené stádo. 

Aj v dnešnom evanjeliu zhromažďuje: ovce sprava, capov zľava. Pastier nezhromaždil len ovečky, ale aj capov. Aj títo chcú byť spolu – v zhluku ľudí a veľkej skupine sa totiž ľahšie vykrikuje na iných, čo by mali robiť a ako by mali žiť. Capov zhromažďuje možno aj preto, aby videli jednotu stáda na opačnej strane – teda krásu ovečiek. Pozerajú sa na tých, ktorým sa celý život posmievali, dehonestovali ich, že sú len „stádom“, ktoré hlúpo počúva kazateľov, stádovito chodí do kostola a slepo verí akejsi Cirkvi. My však vieme, akú veľkú cenu má ovečka v Božích očiach. Lepšie je byť pomenovaní ovcou, ako capom. 

Dnešný úryvok sa nachádza v záverečných kapitolách Evanjelia podľa Matúša a je záverom piatej Ježišovej veľkej reči o posledných veciach. Ďalšie verše už hovoria o Ježišovom umučení. Preto sa môžeme na dnešné evanjelium pozerať aj ako na akúsi syntézu Ježišovho učenia. To, čo povedal o človeku, čo učil a požadoval od neho, teraz nachádza svoj zmysel.

Súd nad ovcami, ktoré sú sprava, a capmi, ktorí sú zľava, je vykreslený ako dve paralelné tabule, ktoré hovoria o rovnakých skutkoch lásky, keď sme mali byť vnímaví na potreby iných: hlad, smäd, únava pocestného, nahota, choroba, väzenie. Rozdiel je v tom, ako sme na tieto potreby zareagovali: „Čokoľvek ste urobili (neurobili) jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili (neurobili)“ (Mt 25, 40. 45). Zhromaždení sú všetci: veriaci i neveriaci, katolíci i nekatolíci, praktizujúci vieru (tí, čo chodili do kostola, pristupovali k sviatostiam atď.) i nepraktizujúci. Kritérium je však jediné: Ako sa zachovali k svojmu blížnemu (možno tomu najposlednejšiemu a najúbohejšiemu).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.