TopTip

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Ježišova solidárnosť

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Ježišova solidárnosť zdroj foto: pexels.com
Na 1. nedeľu v cezročnom období (Krst Pána) vám prinášame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.
 
Evanjelium: Mk 1, 7-11
 
Slovami „Ty si môj milovaný Syn“ Boh Otec ukázal a vyjadril svoju nekonečnú lásku k Ježišovi. 
Pán Boh mal celú večnosť na to, aby sa ukázal svetu. Mal veľa možností a spôsobov, ako nám predstaviť svojho Syna. Zo všetkých možných chvíľ a zo všetkých možných spôsobov si vybral práve „túto a takto“. Boh predstavil svojho milovaného Syna vtedy, keď sa Ježiš ponoril do vody Jordánu a keď vykupiteľsky vzal na seba všetky hriechy celého ľudstva. To bola chvíľa veľkej Ježišovej solidarity s ľudstvom, s každým jedným človekom. 
 
Ježišova solidárnosť s nami sa začala jeho vtelením. Večný Boh si mocou Ducha Svätého vzal skutočné ľudské telo z Panny Márie (Jn 1, 14). Tým sa nám stal podobný vo všetkom – okrem hriechu (Hebr 4, 15) . On – pravý Boh, potreboval jesť a spať... On – pravý Boh, býval unavený a hladný... On – pravý Boh, mohol trpieť a zomrieť... Jeho solidarita sa vzťahovala na celú ľudskú prirodzenosť. Ale to ešte nebolo všetko!
Ježišova solidárnosť s nami vyvrcholila vtedy, keď vzal na seba naše hriechy (por. 2 Kor 5, 21) a v Jordáne prijal Jánov krst pokánia. Najsvätejší Boží Syn sa spojil „v solidarite“ s najúbohejšími bratmi – a Otcovi sa to zapáčilo. Túto chvíľu „solidárneho vzťahu“ si vybral na to, aby slávnostne potvrdil: „Ty si môj milovaný Syn.“
Nikto by nemohol ani len pomyslieť, ako sa Pán Boh hlboko pokorí a ponorí nielen do nášho človečenstva, ale aj do našej hriešnosti. On nám dal svoj život, pričom - ako výmenu - vzal na seba našu smrť (1 Kor 15, 57; Rim 5, 10).
Vidno, že solidarita je základná voľba Boha Otca i základná voľba Ježiša Krista. Veď oni sú v podstate jedno (por. Hebr 1, 3). Ježiš tak pozná lásku Otca, že aj on ju ukazuje svetu vo svojom bratstve ku všetkým hriešnikom – a to vo chvíli svojho krstu. 
 
Krst je vstupnou bránou do života podľa Evanjelia, do života solidarity. Kto neprechádza cez túto bránu, zostáva zatvorený vo falošných náboženských očakávaniach a nepoznáva Boha ani jeho dar. 
Prosím, prežívajme svoj krst v solidarite:  s Bohom v milosti a s blížnymi v službe. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.