TopTip

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Kedy je srdce hladné

Nedeľné zamyslenie Mariána Chovanca: Kedy je srdce hladné zdroj foto: pexels.com

Na  17. nedeľu v Cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického diecézneho biskupa.

Evanjelium: Jn 6, 1-15

            Drahí poslucháči, dnešné evanjelium je o zázračnom rozmnožení chlebov a o nasýtení veľkého zástupu hladných ľudí.  

            Táto udalosť je šesť ráz opísaná v Evanjeliách, menovite dva razy u Marka a Matúša, raz u Lukáša a raz u Jána. Okrem rozdielnych dôrazov – veď v tom istom diamante možno vidieť rôzne odrazy svetla – všetci evanjelisti interpretujú túto udalosť v eucharistickom zmysle: chlieb predstavuje telo Pána Ježiša obetované za nás  –  i začiatok nášho synovského a bratského života.

Práve Eucharistia je najkrajším a najtypickejším spôsobom prežívania nášho synovského života voči Bohu   –   a pokrmom, ktorým sa sýti duchovno človeka.

V centre šiestej kapitoly Jánovho evanjelia vystupuje „chlieb“, ktorý je spomínaný až 21 krát. Chlieb – ako všeobecne rozšírený základný pokrm – je prvotným symbolom života: chlieb jeme, aby sme žili. Avšak, na rozdiel od vody a vzduchu, chlieb nie je iba darom zeme a neba, chlieb je aj ovocím – produktom istej práce človeka; produktom pripravovaným s námahou i radosťou, s nádejou i potom. Do „chleba“ je vpísané aj dobro aj zlo – celé predurčenie človeka, jediného stvorenia pozvaného k spolupráci so Stvoriteľom, aby dopĺňal dielo stvorenia a zapojil sa aj do diela spásy.

Vieme, že Ježišovým „chlebom“, bolo plnenie vôle nebeského Otca (por. Jn 4, 32-34). Ježiš žije z pokrmu, ktorým je láska k Otcovi.

Teda vždy, keď prijímame Eucharistiu vzbudzujeme v sebe lásku k nebeskému Otcovi a k pozemským bratom, ktorých Ježiš spája v jedno.

Myslime na to, že len takáto láska – láska k Bohu a blížnemu – môže naplniť  ľudské srdce; inak ostane stále bolestne hladné.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de casa unifamiliar para una parcela estrecha.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.