TopTip

Nedeľné zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora: Po smrti už vzťahy nenapravíme

Nedeľné zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora: Po smrti už vzťahy nenapravíme

Na 26. nedeľu v Cezročnom období v liturgickom roku C vám prinášame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora.

„Abrahám povedal (boháčovi): „Synu, spomeň si, že si dostal všetko dobré za svojho života a Lazár zasa iba zlé. Teraz sa on tu teší a ty sa trápiš. 26 A okrem toho je medzi nami a vami veľká priepasť, takže nik - čo ako by chcel - nemôže prejsť odtiaľto k vám ani odtiaľ prekročiť k nám“ (Lk 16, 25-26).

V ostatných rokoch sa ukázala potreba rekonštruovať viaceré mosty. Rekonštrukcia niektorých trvá nie mesiace, ale roky. Ježiš nás však upozorňuje, že ozajstným problémom je absolútna nemožnosť vytvoriť most. Po našej smrti totiž nijako nedokážeme pokazené vzťahy napraviť.

Most má veľký význam najmä tam, kde je sťažená vzájomná komunikácia. Vinou človeka pokazený vzťah medzi Bohom a  človekom prišiel napraviť Boží Syn. On sa stal mostom spájajúcim nebo so zemou. On je Cesta (porov. Jn 14, 6). Kto po nej neprejde, stratí možnosť komunikácie s tými, ktorí vzájomne komunikujú v spoločenstve svätých  (communicatio sanctorum), v spoločenstve lásky a jednoty s Bohom.

Bohatý človek z podobenstva odizoloval chudobného Lazára, ale tým zboril most ku Abrahámovi – praotcovi vo viere. Boháčova viera bez skutkov lásky nie je schopná života. Viera bez skutkov je mŕtva (porov. Jak 2, 26).

Ľudová múdrosť povzbudzuje k atmosfére vzájomného spolužitia vytvárajúceho mosty: „Trochu viac lásky – menej hádky; trochu viac dobroty – menej závisti; trochu viac my – menej „ja“; trochu viac sily - menej urážlivosti; trochu viac kvetov v živote, pretože na hroboch už nepotešia...“ (R. ABELN, A. KNER, Pomozme si navzájem, s. 79).

Ježišu, ktorý si Cesta k Otcovi, pomáhaj nám, aby sme boli vnímaví pre potreby blížnych, službou lásky budovali mosty a tak v Pravde došli až k plnosti Života v Tvojom kráľovstve. Amen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.