TopTip

Nedeľné zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského: Ak sa neobrátite, všetci zahyniete rovnakým spôsobom

Nedeľné zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského: Ak sa neobrátite, všetci zahyniete rovnakým spôsobom  Mons. Stanislav Zvolenský v Katedrále svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici.

Na 3. pôstnu nedeľu v liturgickom roku C vám ponúkame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu. 

Na tretiu pôstnu nedeľu sa pri svätých omšiach číta úryvok z evanjelia, v ktorom evanjelista svätý Lukáš zapísal, ako sa Pán Ježiš vyjadril k dvom bolestným udalostiam, ktoré sa vtedy stali a boli medzi ľuďmi všeobecne známe. Prvou bola vzbura niekoľkých Galilejčanov, ktorú rímsky miestodržiteľ Pilát krvavo potlačil; druhou bolo zrútenie veže v Jeruzaleme, ktoré si vyžiadalo osemnásť obetí. Boli to dve tragické udalosti ale zároveň aj udalosti odlišné, lebo prvá tragédia bola spôsobená priamo človekom a druhá sa javila ako nešťastie nezávislé na ľudskej činnosti. Podľa vtedajšieho spôsobu rozmýšľania jestvovalo presvedčenie, že keď týchto ľudí postihlo nešťastie, tak sa to stalo iste preto, lebo sa vo svojom živote vážne previnili.

Pán Ježiš odmietol uvedený spôsob rozmýšľania. Najprv sa opýtal: Myslíte si, že títo Galilejčania boli väčší hriešnici ako ostatní Galilejčania, keď tak trpeli? [...] Alebo si myslíte, že tí osemnásti, boli väčší vinníci ako ostatní obyvatelia Jeruzalema?“ (Lk 13,2.4). A v oboch prípadoch uzatvára: „Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci podobne zahyniete.“ (13,3.5).

Tu je teda bod, ku ktorému chce Ježiš priviesť svojich poslucháčov: potreba obrátenia. Nenavrhuje to moralisticky ale realisticky, ako jedinú primeranú reakciu na udalosti, ktoré podkopávajú ľudské istoty. Upozorňuje nás, že pri pohľade na nešťastia nie je potrebné zvaľovať vinu na obete. Skutočná múdrosť spočíva v tom, že sa nešťastné udalosti stanú pre nás výstrahou a potvrdia nám, že je potrebné, aby sme sa nechali osloviť neistotou nášho jestvovania tak, že prijmeme postoj zodpovednosti a budeme konať pokánie a budeme sa snažiť o polepšenie života.

To je to múdre, čo máme urobiť, toto je najúčinnejšia odpoveď na zlo na každej úrovni: na medziľudskej úrovni, sociálnej i medzinárodnej. Kristus nás pozýva odpovedať na zlo predovšetkým zodpovedným spytovaním si svedomia a odhodlaním očistiť svoj život. Inak – hovorí – zahynieme, všetci zahynieme rovnako. Je to naozaj pravda. Ľudia a spoločnosti, ktoré žijú bez toho, aby aspoň niekedy o sebe pochybovali, majú skazu ako svoj jediný konečný osud.

Na druhej strane, aj keď sa nezachránime pred problémami a nešťastiami, obrátenie nám umožňuje problémom a nešťastiam čeliť iným „spôsobom“. V prvom rade pomáha predchádzať zlu tým, že zmierňuje niektoré z jeho hrozieb. A v každom prípade nám umožňuje premáhať zlo dobrom, ak nie vždy na úrovni faktov - ktoré sú niekedy nezávislé od našej vôle - určite na tej duchovnej. Stručne povedané: obrátenie víťazí nad zlom v jeho koreňoch, ktorým je hriech, aj keď sa nemôže vždy vyhnúť jeho následkom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Grande casa con cantina e garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.