TopTip

Nedeľné zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského: Prežehnaním sa sústredíme na Boha

Nedeľné zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského: Prežehnaním sa sústredíme na Boha

Na Nedeľu Najsvätejšej Trojice vám prinášame zamyslenie Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu.

V dnešnú nedeľu slávnosti Najsvätejšej Trojice sa nám predkladá v istom zmysle súhrn Božieho zjavenia, ktoré sa uskutočnilo prostredníctvom veľkonočných tajomstiev: totiž prostredníctvom Pánovej smrti a zmŕtvychvstania, prostredníctvom jeho nanebovstúpenia a prostredníctvom zoslania Ducha Svätého.

Naša ľudská myseľ a jazyk nie sú dostatočné na to, aby vysvetlili vzťah medzi Otcom, Synom a Duchom Svätým a predsa sa v Cirkvi od najstarších čias múdri a svätí cirkevní otcovia pokúšali priblížiť tajomstvo Trojjediného Boha tak, že ho prežívali vo svojom vlastnom živote s hlbokou vierou.

Najsvätejšia Božia Trojica vstupuje do nášho života osobitným spôsobom v deň krstu. Pri krste zaznievajú slová vysluhovateľa: „Ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“. Nášho Pána Boha a tajomstvo Božieho jestvovania, v ktorom sme boli pokrstení, si pripomíname vždy, keď sa prežehnávame, keď na sebe urobíme znak kríža. O znaku kríža jeden duchovný spisovateľ poznamenáva, že ho robíme pred modlitbou, aby nás prežehnanie duchovne usporiadalo, aby sme sústredili svoje myšlienky, srdce a vôľu na Pána Boha. Tento znak robíme aj po modlitbe, aby to, čo nám Pán Boh daroval, ostalo v nás. Prežehnanie objíma celé naše jestvovanie, telo i dušu a takto sa všetko zasväcuje v mene trojjediného Boha (porov. R. Guardini, Duch liturgie, I., Brescia 2000, 125-126).

V znaku kríža, v úkone prežehnania a v slovách, ktoré sprítomňujú Božie meno, meno jedného Boha v troch osobách, je obsiahnuté posolstvo, ktoré živí našu vieru a vedie nás k modlitbe. A ako v evanjeliu Pán Ježiš sľubuje apoštolom, že „keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy,“ (Jn 16,13), tak sa to deje aj pri nedeľných svätých omšiach, keď kňazi nám sprostredkujú chlieb Božieho slova a chlieb Eucharistie.

Prosme každý sám za seba: Pane, zachovaj mi vieru, aby zostala úprimná a neznečistila sa. Nech až do posledného dychu znie hlas viery v mojom vnútri, aby som vždy zostal verný tomu, čo som vyznával pri svojom znovuzrodení, keď som bol pokrstený v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.

Obráťme sa aj k Panne Márii, ktorá je prvým stvorením, ktoré bolo úplne preniknuté Najsvätejšou Trojicou, prosme ju o ochranu, aby sme na našej pozemskej púti stále kráčali v pravej viere v jedného Boha v troch božských osobách.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.