TopTip

Nedeľné zamyslenie: Múdrosť je Boží dar

Nedeľné zamyslenie: Múdrosť je Boží dar zdroj foto: pexels.com

Na 32. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Vladimíra Skybu, protosynkela Bratislavskej eparchie. 

Podľa biblického ponímania je múdry ten, kto správne žije: „Hľa, bázeň pred Pánom, to je táto múdrosť rozumnosť je zasa vystríhať sa zlého“ (Jób 28, 28). Pravá múdrosť je Boží dar, ale aj výsledok ľudského úsilia. Boh sa dáva nájsť tomu, kto ho hľadá a dokonca ide človeku v ústrety, lebo je milosrdný:
Podľa podobenstva i vtedajších zvykov sú svietiace lampy nevyhnutné, aby mohli nevestine priateľky tvoriť slávnostný sprievod. Zaistiť si dostatok oleja je vecou rozumnej predvídavosti. V tomto podobenstve Ježiš ako našu duchovnú prípravu na jeho príchod prirovnal ku svadbe, keď opísal istú židovskú hostinu, ktorej vrcholnou udalosťou bol ženíchov príchod po nevestu, aby ju priviedol do svojho domu. Snúbenec zvyčajne prichádzal po západe slnka, sprevádzaný priateľmi. Keďže nevesta presne nevedela, kedy jej budúci manžel príde, bolo potrebné na neho čakať. Niekedy mohol prísť až v noci a čakanie sa predĺžilo na bdenie. Snúbenica ho očakávala so svojimi priateľkami a tie mali so sebou olejové lampy. Ich úlohou bolo svietiť cestou do ženíchovho domu, čo dodávalo svadobnému sprievodu určité čaro. V Ježišovom podobenstve päť panien predpokladalo, že sa snúbenec môže oneskoriť, a preto si zobrali so sebou viac oleja. Druhých päť s tým nerátalo. Keďže dlho čakali, olej sa im minul. Vo chvíli, keď prišiel ženích, už oleja nemali. Utekali ho kúpiť, ale bolo neskoro. Kým sa vrátili, svadobný sprievod bol už v ženíchovom dome a dvere sa zatvorili. Žiariace lampy predstavujú žiarivý príklad dobrého života: „Svetlo spravodlivých veselo plápolá, zatiaľ čo lampáš bezbožných zhasína“ (Prís 13, 9). Žiariace lampy nie sú samoúčelné. Majú svietiť na svadobnom sprievode. Kristus kráča dejinami, vstupuje do všetkých prostredí. Pre kresťana je cťou tvoriť jeho sprievod a svietiť svedectvom života podľa jeho evanjelia. Cirkev naplnená Duchom Svätým je svetlom, kvasom a soľou pre celé národy, aby mohli prijať spásu, prijať lásku Boha, ktorú nám Ježiš Kristus priniesol svojim krížom a zmŕtvychvstaním. Obraz múdrych panien z dnešného podobenstva nám približuje Cirkev – nespočetné zástupy tých, ktorí celými dejinami čakajú na Pána a volajú: Maranatha – príď Pane Ježišu! Byť prezieravým, ako múdre panny z dnešného evanjelia, znamená mať Ducha Svätého, aby svet mohol zažiť lásku uprostred nenávisti, aby svet nestratil nádej, keď nás všetkých ohrozuje nielen súčasná pandémia, ale aj pandémia egoizmu, karierizmu, mamonárstva, hedonizmu či sexizmu, ktorý posúva človeka do ríše vyšších primátov. Sme pozvaní na svadobnú hostinu, kde hostiteľom je Otec, ženíchom jeho Syn a Duch Svätý je olejom, ktorý dáva svetlo lampám na cestu do ženíchovho domu. 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.