TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Naša zodpovednosť za svet

Nedeľné zamyslenie: Naša zodpovednosť za svet zdroj foto: pexels.com

Na 5. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie o. Pavla Jurčagu, náboženského redaktora Rádia LUMEN.

V evanjeliu dnešnej nedele nám Pán hovorí o našej zodpovednosti za svet: Vy ste soľ zeme, vy ste svetlo sveta. A toto adresuje každému, kto chce byť jeho učeníkom. Keď sa pozrieme okolo, často máme pocit, že ľudia prestali byť soľou a svetlom Krista. Občiansky život nesie jazvy následkom sekularizačných ideológií, pohybujúcich sa medzi popieraním Boha alebo drastickým obmedzovaním náboženskej slobody až po pripisovanie nadmernej dôležitosti hospodárskym úspechom pred ľudskými hodnotami  pri práci a výrobe. Dospeli sme k takému stavu, keď je potrebné opäť evanjelizovať Európu a svet kvôli tomu, že sa nahromadilo zanedbanie zo strany toľkých kresťanov, ktorí neboli soľou a svetlom, ako to Pán od nich žiadal. Potrebujeme predovšetkým dávať príklad úprimného života s čistými úmyslami správania sa a veľmi zjavné praktizovanie ľudských i kresťanských čností v bežnom každodennom živote. Svet potrebuje svetlo, dobrý príklad má vždy predchádzať.

Ak sa nám nepáči nejaké správanie alebo konanie iného, zvykneme mu povedať: „Ja si na teba posvietim“. Podobne, ak pozeráme nejaké obrázky, potrebujeme veľa svetla, najlepšie slnečné, denné, aby boli všetky farby pravé, vlastné. Skúsenosť nás učí, že na pravdivé poznanie vecí potrebujeme svetlo. Tma zahaľuje, svetlo odkrýva. V tomto duchu nás Ježiš vyzýva: „Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach“ (Mt 5, 16).

Ježiš o sebe povedal, že je svetlom sveta (porov. Jn 8, 12). On je pravé svetlo, ktoré preráža temnotu (porov. Jn 1, 9). Akú? Tam, kde je tma, a chceme niečo robiť, musíme zapáliť baterku, lampu alebo počkať kým vyjde slnko a bude deň. Podobne v duchovnom živote takú tmu spôsobil a spôsobuje hriech. Hriech zatemňuje poznanie, spôsobuje, že nevieme, kam máme ísť, kde ja náš cieľ, ťažký hriech spôsobuje smrť. Ježiš svojou smrťou premohol našu smrť, daroval nám večný život, svojim kázaním vniesol svetlo do  poznania Boha, našej spásy. Všetko, čo robil, bolo svedectvom lásky nebeského Otca. „Kto vidí mňa, vidí toho, ktorý ma poslal“ (Jn 12, 46).

Aj nás Ježiš nazval svetlom sveta. A svetlom nie sme sami zo seba, ale vďaka tomu, že sme prijali svetlo sveta, Ježiša Krista, že sme sa v krste s ním spojili, ako sú údy tela spojené s hlavou. Svetlo, ktoré máme vyžarovať do sveta, ktorý nepozná Boha, je svetlom Ježiša Krista, je to sám Kristus, ktorého máme svojimi skutkami zjavovať svetu.

Poprosme dnes Pannu Máriu, aby nám pomohla byť soľou, ktorá zabráni mravnej skaze jednotlivcov a spoločnosti, a svetlom, ktoré nielen svieti, ale aj vydáva teplo všade okolo nás.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.