TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Nebuďme krutí a bezcitní

Nedeľné zamyslenie: Nebuďme krutí a bezcitní Milosrdný samaritán

Na 15. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie Antona Ziolkovského, výkonného sekretára KBS.

Je také ľahké vnímať druhého človeka len cez jeho slabosti a nedostatky.

Škatuľkovať ľudí na dobrých a zlých. Je také ľahké zlomiť nad niekým palicu alebo ho jednoznačne odsúdiť. A predsa, všetci ľudia, muži aj ženy, sú naši blížni.

Na druhej strane ľudia, od ktorých očakávame, že budú druhých zmierovať a upokojovať, to urobiť nechcú. Keď sa Pán Ježiš pýta učeníkov, kto sa správa ako blížny, čiže kto je druhému človekom a nie vlkom, tak nám pripomína, že pred Bohom sme si v dôstojnosti všetci rovní. A všetci sme hriešnici, čiže dôvod na povyšovanie sa a škatuľkovanie vlastne nejestvuje.

Ale predsa, ľudskosť nadobúda tie najhlbšie rozmery, keď sa spája so skutkami milosrdenstva. Aj v evanjeliu to tak bolo. Ježiš označí za blížneho Samaritána, nie kňaza, ani levitu, práve preto, že sa zachoval ako človek ku svojmu bratovi, ktorý padol do rúk zbojníkov.

V našej dobe jestvujú silné pokušenia vnímať ľudí cez rozličné mediálne skratky alebo cez optiku toho čoho sa bojíme alebo považujeme za neprijateľné. Nie je ťažké stať sa krutým a bezcitným. Nech nás Božie Slovo vedie inou cestou, kde nebude chýbať porozumenie, láska a najmä milosrdenstvo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.12.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na december: Aby sa každý štát rozhodol urobiť všetko potrebné pre lepšiu budúcnosť mladých, najmä trpiacich
  • Úmysel KBS na december: Aby narodenie Spasiteľa, ktoré prinieslo radosť celému svetu, zažiarilo v srdciach všetkých ľudí a šírilo lásku a pokoj po celom svete
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.