TopTip

Novinky
Nedeľné zamyslenie: Nevieme sa zriekať, nevieme sa obetovať

Nedeľné zamyslenie: Nevieme sa zriekať, nevieme sa obetovať zdroj foto: flickr.com

Na 23. nedeľu v cezročnom období vám ponúkame zamyslenie o. Antona Ziolkovského, hovorcu Trnavskej arcidiecézy.

Zriekať sa nepatrí medzi činnosti, ktoré dnešný človek koná dobrovoľne. Ak sa zriekame, tak najmä zo zdravotných dôvodov. Bojíme sa o život a tak si odoprieme mastné jedlo alebo sladkosti. V našom zmýšľaní zriedka uvažujeme, že by sme si mali niečo odoprieť. Práve naopak. Dnes je tendencia užiť si a všetko si dožičiť, v ničom sa neobmedzovať. Nečudujme sa, že pribúdajú ľudia, ktorí nie sú pripravení obetovať sa za druhých, lebo sa nenaučili zriekať sa. Bez odopierania je obeta pre druhých takmer nemožná.

Ježiš v evanjeliu jednoznačne prehlási, že kto sa nezriekne všetkého, čo má, nemôže byť jeho učeníkom. Takáto radikalita môže vyľakať. V skutočnosti však od nás požaduje usporiadať si hodnoty, ktorými sa v živote riadime. Sme stvorení na Boží obraz a žijeme v ľudskom spoločenstve, hoci sme povolaní k životu v láske vo večnosti. Boh nám ponecháva slobodu, aby sme s jeho pomocou objavili vlastnú životnú cestu a kráčali po nej. Vo vedomí, že ak ju spoznáme, máme po nej ísť a všetko ostatné zanechať. Byť Ježišovym učeníkom znamená nasledovať ho v životnom povolaní. Na tejto ceste môžeme byť šťastní. Rozhodnutie ísť po nej má byť jednoznačné. Vždy je spojené so sebazapieraním a obetou. Ináč podstupujeme riziko, že sa stanú z nás veční tuláci.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.