TopTip

Nedeľné zamyslenie: Obnovme skutočné slávenie nedele

Nedeľné zamyslenie: Obnovme skutočné slávenie nedele zdroj foto: pexels.com

Na 29. nedeľu v cezročnom období vám prinášame zamyslenie Radovana Pavlíka, riaditeľa Pre LUMEN, n.o.

Aké dôležité evanjelium nám dnes ponúka Cirkev. Dôležité pre dnešnú dobu. Keď mnohí šomreme, ba i nadávame, že nemôžeme ísť do kostola, ale nákupné centrá zostali otvorené. Musíme nosiť všade rúška. Vláda zakázala šport. Nemôžeme chodiť do kina, ani do divadla. Do obchodu máme chodiť vo vyhradených hodinách. Dokonca sa nemôžeme navštevovať. Iste. Môžeme mať mnoho výhrad k spôsobom, ako vláda rieši pandémiu koronavírusu. Ale aj dnes nám zaznieva Ježišova veta: „Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi, a čo je Božie, Bohu.“ Čo to znamená v dnešnej dobe? Rešpektovať vládne rozhodnutia a naozaj oprávnenú kritiku si nechať na obdobie po…
Rešpektovaním vlády sa zaoberal svätý apoštol Pavol v Liste Rimanom. V úvode 13. kapitoly rozoberá Pavol vzťah kresťana a vrchnosti. Svetská moc má základ v Bohu, preto ju treba poslúchať. Môžeme si položiť otázku, či sa to týka každej svetskej moci. Ale práve apoštol Pavol nabáda k poslušnosti štátu, ktorý vtedy nechal ukrižovať Ježiša Krista, a pritom Kristus bol nevinný. Štát, ktorý potláčal židovský národ a ktorý nútil iné národy ku kultu cisára. Navyše je to štát hrozného Nera. „Každý nech sa poddá vyššej moci ..., lebo niet moci, ktorá by nebola od Boha,“ napísal Pavol. 
Ak poslúchame vládu, je na mieste otázka, ako máme dnes dať Bohu Božie, keď nemôžeme ísť v nedeľu do chrámu, čo sme naučení roky či desaťročia. Práve táto situácia nám môže pomôcť učiť sa prežívať nedeľu ako sviatočný deň, nielen účasťou na svätej omši, ale prežívaním sviatočného dňa v rodine doma napríklad čítaním Svätého písma alebo spoločnou modlitbou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.